Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.06.2018 12:26 Miasto:Kadyny Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Kadyny znów wioską sztuki

Przed nami już 12. edycja Pleneru Plastycznego „Kadyny – wioska sztuki.” Malarstwo, rzeźba, cyjanotypia, twórcza atmosfera i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, jakie znajdują się w planie tegorocznego pleneru. Odbędzie się on w dniach 3–7 lipca w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz polskie malarstwo historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Podczas pleneru odbędzie się spotkanie z etnografem, który wprowadzi uczestników w świat historycznej ceramiki z Kadyn.

- W trakcie pleneru część działań będzie dedykowana wydarzeniom historycznym, podczas warsztatów malarskich będziemy nawiązywać do polskiego malarstwa historycznego i tematyki odzyskania niepodległości – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator Pleneru „Kadyny  wioska sztuki.”

Dla dzieci i młodzieży z Kadyn, zostanie poprowadzony warsztat robienia biało-czerwonych kotylionów, które zostaną użyte podczas Święta Odzyskania Niepodległości.

Warsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą Małgorzata Szram-Lipka oraz Robert Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z CSE "Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie odbędzie się degustacja - będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem.

Cyjanotypia  to  jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym a po wywołaniu wybarwia się na odcienie  błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.

Program pleneru:

4 lipiec - od godz. 11.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty tworzenia prac w technice cyjanotypii

5 lipiec - od godz. 10.00 do 13.00 w świetlicy Kadyna, wykonywanie biało-czerwonych ozdób patriotycznych

6 lipiec – od godz. 10.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypiekania chleba w piecu glinianym

6 lipiec – od godz. 18.00 w świetlicy Kadyna, wernisaż poplenerowy oraz występ wiolonczelistki Dagny Krause.

Plener jest elementem projektu „Przeszłość sztuki przyszłości,” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny. Motywem przewodnim projektu są wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie "Jantar" oraz

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10436
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 4622190

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.