Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.06.2018 11:39 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:Magdalena Wójcik Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Magia kina w książce

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” miało wczoraj (20.06.2018r.) premierę swojej najnowszej książki - „Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu”. O godzinie 18:00 Duża Sala Kina Światowid wypełniła się ludźmi. Przybyli nie tylko sponsorzy i współtwórcy publikacji, ale również zwykli mieszkańcy, którzy dawne elbląskie kina pamiętają ze swojego dzieciństwa.

 

Imprezę otworzył dyrektor CSE „Światowid”, Antoni Czyżyk, wspominając o trudach wiążących się z powstaniem publikacji i dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Potem nastąpiło oficjalne przekazanie podziękowań i pierwszych książek sponsorom oraz mieszkańcom, którzy wsparli wydanie finansowo, poprzez akcję crowdfundingową.

Drugim i najważniejszym punktem spotkania była dyskusja, która odbywała się z udziałem zaproszonych na scenę gości oraz widowni. Opowiedziano wiele historii, zarówno o współczesnym Kinie Światowid, jak i o wcześniejszych przybytkach X muzy, których niektórzy z nas mogą w ogóle nie pamiętać. Nie były to tylko opowieści o pracy biletera czy kinooperatora, ale przede wszystkim o pasji i miłości, która łączy człowieka z kinem.

- Dla wielu osób kino było miejscem spędzania dzieciństwa, ucieczką od codzienności i przyziemnych kłopotów – powiedziała Pani Elżbieta, która przyszła na promocję książki.

Swoimi wspomnieniami podzieliła się między innymi Grażyna Kowalska-Słomka, kierownik Kina Światowid w latach 90-tych. Prowadziła ona również spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego i z uśmiechem na twarzy wspomina swoje nocne podróże do Warszawy, aby pobrać taśmę z zagranicznym filmem z ambasady.

Wiele ciekawostek usłyszeliśmy też od Władysława Woźniewskiego, wieloletniego pracownika elbląskich kin. Jego przygoda z kinem rozpoczęła, gdy miał 8 lat – wówczas to przyglądał się pracy ojca w kinie „Budowlani”. Jak sam mówił, zakochał się w kinie oraz kabinie kinooperatora, która jest według niego duszą kina. Natomiast turkot projektora wciąż jest dla niego najpiękniejszą muzyką.

W dyskusji bardzo chętnie udział brała widownia, która również dzieliła się swoimi wspomnieniami z lat młodości. Jedni chowali się skrzyni od projektora, inni brali udział w nielegalnych projekcjach. Każdy z uśmiechem wspomina głośne tupanie publiczności, gdy zabrakło prądu oraz strzelające krzesła, kiedy po skończonym seansie wszyscy podnosili się z miejsc.

- „Projekcje” to przede wszystkim wspomnienia ludzi i ich emocje, ale także duża część historii naszego miasta – mówiła ze sceny Karolina Śluz, która redagowała książkę. - Ci, którzy nie zdążyli podzielić się swoimi historiami ciągle mogą to zrobić i być może przyczynić się do powstania kolejnej edycji książki.

Spotkanie zakończyła dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby stać się posiadaczami publikacji o kinach w Elblągu. Wystarczy aktywnie odwiedzać Kino Światowid i zdobywać pieczątki za zakupione bilety – gdy będzie ich osiem, będzie można za darmo odebrać książkę.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6677441

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.