Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.06.2018 16:05 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Projekty na digitalizację

Działająca w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Regionalna Pracownia Digitalizacji uzyskała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie dwóch projektów, dzięki którym zdigitalizowane zostaną elementy pochylni Kanału Elbląskiego oraz sto średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów województwa warmińsko-mazurskiego. Projekty będą realizowane przez najbliższe dwa lata.

Pierwszy z projektów to „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur". Historia średniowiecza fascynuje kolejne pokolenia, to epoka wciąż pełna zagadek i tajemnic, która rozpala wyobraźnię, a nowe znaleziska są szeroko komentowane.

- Zdigitalizowanie średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów w województwie pozwoli pokazać ślady tej epoki w naszym regionie jako pewną całość - mówi Hanna Laska-Kleimszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Do kolekcji 150 średniowiecznych eksponatów, jaką dotychczas zdigitalizowała Regionalna Pracownia Digitalizacji dołączą kolejne.

Projekt będzie miał na celu jak najszersze udostępnienie oraz umożliwienie wykorzystania zdigitalizowanych zasobów przede wszystkim w celach edukacyjnych, popularyzatorskich i naukowych. W projekcie zaplanowano również digitalizację dwóch średniowiecznych obiektów architektonicznych – jednego pełniącego funkcję sakralną, drugiego obronną oraz regionalnego symbolu związanego z tą epoką – bab pruskich. Efekty digitalizacji udostępnione zostaną na stronie www.cyfrowewm.pl oraz przekazane partnerom projektu. Dotychczas w kolekcji Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która funkcjonuje w CSE Światowid od sześciu lat (na stronie cyfrowewm.pl) zamieszczonych zostało ponad 430 zdigitalizowanych obiektów. To obiekty muzealne i zabytkowe obiekty architektoniczne.

Partnerzy projektu to Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum im. W.Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum w Ostródzie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Muzeum Archeologiczno -Historyczne w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur/Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Drugi z projektów nosi tytuł „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”. Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna ze złożonym systemem hydrotechnicznym, w skład którego wchodzą oryginalne i jedyne na świecie wciąż funkcjonujące zespoły 5 pochylni, 4 śluzy, 5 jazów i 4 wrota bezpieczeństwa i przeciwpowodziowe.

- Kanał stanowi zabytek techniki unikatowy na skalę światową, który co roku odwiedzają tysiące turystów z kraju i z zagranicy właśnie dlatego zdecydowaliśmy, że musi zostać zdigitalizowany - opowiada Hanna Laska-Kleiszmidt.- Bardzo cieszymy się, że udało się pozyskać na to środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt ma na celu digitalizację fragmentów unikatowego w skali świata zabytku techniki, jakim jest Kanał Elbląski. W jego ramach wykonana zostanie digitalizacja 3D elementów składowych 5 zespołów pochylni oraz udokumentowane zostaną fragmenty zabytkowego szlaku żeglownego w formie wirtualnego spaceru. Wykonane na podstawie materiału ze skaningu 3D, cyfrowe modele zespołów pochylni, a także wirtualny spacer ze szlaku żeglownego dostępne będą wraz z popularno – naukowymi ich opisami (również w języku angielskim) na stronie internetowej Regionalnej Pracowni Digitalizacji – www.cyfrowewm.pl.

„Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego” zakłada opracowanie oraz szerokie i różnorodne w formie udostępnienie w wirtualnej przestrzeni, pozyskanych w czasie digitalizacji zasobów. Wykonana zostanie m.in. aplikacja VR oraz zrealizowana seria spotkań edukacyjnych w regionie.Popularyzacji efektów tych działań oraz edukacji kadry nauczycielskiej w dziedzinie wykorzystania zasobów cyfrowych służyć będą specjalnie zrealizowane warsztaty.

(Na podstawie materiałów z konferencji prasowej w dn. 13.06.2018)

Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6689542

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.