Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.06.2018 08:33 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Barbarzyńskie tsunami

Już od 1 czerwca w olsztyńskim zamku na wystawie „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” zostaną zaprezentowane wyjątkowe zbiory archeologiczne z dwunastu muzeów w Polsce. Czasy wielkiej wędrówki  ludów przywołają bezcenne obiekty archeologiczne zgromadzone na jednej ekspozycji, nigdy dotąd razem niepokazywane.

Muzeum Warmii i Mazur w raz z innymi muzeami w kraju przygotowało wyjątkową ekspozycję, obrazującą znamienny okres wielkiej wędrówki ludów, dotyczący również granic dzisiejszej Polski. Na wystawie eksponowanych jest ponad pięćset obiektów, pochodzących z dwunastu polskich muzeów, w tym MWiM w Olsztynie. Pokażemy najcenniejsze i najatrakcyjniejsze zabytki z kolekcji archeologicznych z tego czasu. Będzie można zobaczyć przedmioty wykonane ze srebra i złota, elementy wyposażenia elitarnych pochówków, m.in. pochówku huńskiego z Jakuszowic, czyli jednego z zabytków, o których wspomina każdy podręcznik historii. Pokażemy też zabytki z Warmii i Mazur, w tym elementy wyposażenia grobowego elit wczesnopruskich i pochówków końskich tzw. grupy olsztyńskiej kultury pruskiej.

Wystawa przedstawia wycinek dziejów Europy z przedziału czasowego mieszczącego się w ramach I tysiąclecia po Chrystusie. Wędrówki ludów to okres niespełna 150-letni, jednak dokonały się wówczas, u schyłku starożytności doniosłe wydarzenia historyczne, które nie tylko przyczyniły się do upadku hegemona ówczesnego świata, Imperium Rzymskiego, ale także całkowicie zmieniły obraz kulturowy i etniczny europejskiego barbaricum, w tym obszarów w dorzeczu Odry i Wisły. Ten okres niepokojów i turbulencji zapoczątkowany został uderzeniem na środkowo-wschodnią Europę Hunów, koczowników ze stepów środkowej Azji. Spowodowało to upadek państwa Gotów na stepach nadczarnomorskich, którzy wycofując się na zachód i południe przekroczyli limes rzymski. Dalsze uderzenie Hunów na kilka ludów germańskich osiadłych w łuku Karpat i Nizinie Węgierskiej spowodowało  efekt domina i ogólnoeuropejski chaos na prawie 150 lat. Na uboczu tego „tygla zmian” pozostał obszar północno-wschodniej Polski zasiedlony przez zachodnich Bałtów. Na terenie mazurskich pojezierzy życie toczyło się dawnym rytmem, zmarłych grzebano po kremacji zwłok, dokonywano też rytualnych pochówków koni. Niemniej na nasze tereny docierały interregionalne, bardzo cenne i kunsztownie wykonane ozdoby i inne przedmioty luksusowe.

Atutem wystawy „Barbarzyńskie tsunami” będzie z pewnością również atrakcyjne łączenie tradycji z nowoczesnością, czyli zastosowanie nowoczesnych technologii.

Pomysłodawcą i autorem koncepcji wystawy jest Uniwersytet Warszawski.

Wystawa potrwa od 1 czerwca do 5 sierpnia 2018. Wernisaż – 1 czerwca o godz. 16.00.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10912
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5531874

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.