Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.04.2018 08:28 Miasto:Olsztynek Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Jarmark, wrzawa i zabawa, czyli majówka w skansenie
Majówka w skansenie, fot. Archiwum MBL-PE w Olsztynku
Majówka w skansenie, fot. Archiwum MBL-PE w Olsztynku

Wiejskie jarmarki od zawsze miały charakter wydarzeń jedynych w swoim rodzaju. Wyjątkowa mieszanka handlu i rozrywki, ale także przestrzeń do nawiązywania znajomości i toczenia zażartych dyskusji. To także niepowtarzalna atmosfera pozwalająca obserwować wiejskie życie jak w soczewce. Jednym słowem dawny jarmark to wrzawa i zabawa. Będzie można się o tym przekonać podczas majówki w skansenie w Olsztynku.

W tym roku majówkę w skansenie otworzy 1-go maja impreza „Jarmark, wrzawa i zabawa”, która odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Wydarzenie rozpocznie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, w którym udział zapowiedziało ponad 80 wystawców. Odbędą się pokazy kowalstwa, tkania oraz strzyżenia owiec. Z okazji majówki uruchomiony zostanie wiatrak z Wodzian. W 2017 roku została przeprowadzona jego kompleksowa konserwacja.

W programie zaplanowano również warsztaty „Polskie tańce i zabawy tradycyjne”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak to dawniej grywano i tańczono na wsi polskiej oraz zapoznają się z instrumentami wykorzystywanymi przez wiejską kapelę.  Dla najmłodszych uczestników Jarmarku przygotowano między innymi ludowy plac zabaw, spektakl pt. „Najprawdziwsza opowieść” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz oraz „Zabawy naszych pradziadków”, czyli śpiewanki, które będą wymagały stworzenia wspólnej oprawy muzycznej do zabawy.

Ponadto imprezie towarzyszyć będą scenki rodzajowe z wiejskiego życia w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ze stowarzyszenia Radzanovia.  Każdy będzie mógł spodziewać się, że nagle znajdzie się w centrum akcji, która przeniesie go w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz.

Na scenie wystąpią Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni oraz Zespół Babsztyl.

 

To jednak nie koniec majówkowych atrakcji. 2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje w wozowni karczmy z Małszewa filmu pt. Kołysanka”. Seanse rozpoczną się o godz. 11 i 13.

 

Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na kolejną edycję imprezy edukacyjnej „Tajemnice ciesiołki- jak dawniej budowano”. Tego dnia pracownicy Muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.

Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki drewna. Zaprezentowany zostanie także tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala. Ponadto nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, poukładać architektoniczne puzzle oraz klocki na drewnianym placu zabaw. Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 10:00-16:00.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11108
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6264652

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.