Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.03.2018 09:05 Miasto:Elbląg Kategoria:Esej i Felieton Autor:Daria Grenda Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Z przodkami za pan brat

W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” dobiegła końca część warsztatowa, związana z projektem „Łączymy historie” dofinansowanym w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, który rozpoczął się w styczniu.

Projekt miał za zadanie pogłębić wiedzę mieszkańców na temat ich przodków, ale także wzmocnić przynależność do miejsca, z którego pochodzą.

 Pierwszym etapem było przeprowadzenie warsztatów genealogicznych, podczas których  uczestnicy mogli zacząć poszukiwania swoich krewnych za pomocą stron internetowych, baz danych, archiwów kościelnych i państwowych.

- Bardzo dużo dały mi te warsztaty – mówiła pani Gabriela, uczestniczka. – Wiele się nauczyłam. Będę kontynuowała poszukiwania, a dzięki tym spotkaniom stanie się to łatwiejsze.

Kolejnym etapem realizacji projektu były warsztaty plastyczne. Uczestnicy, na podstawie zgromadzonych informacji o przodkach oraz zdjęć tworzyli drzewa genealogiczne i albumy rodzinne. Pamiątkowe fotografie można było zdigitalizować, wyretuszować i wydrukować w Regionalnej Pracowni. Obecni na warsztatach mogli korzystać z pomocy instruktora, jak i materiałów,  dzięki którym te drzewa powstały. Każdy z uczestników miał własną koncepcję i plan pracy. Jedni decydowali się na przedstawienie krewnych „po kądzieli” (przodkowie w linii żeńskiej), drudzy „po mieczu” (przodkowie w linii męskiej). Dla niektórych nie były to pierwsze próby uporządkowania wiedzy na temat przodków.

- Zrobiłam już kilka drzew, ale miały charakter opisowy - oznajmiła pani Felicyta. - W nich zaczynałam od przedstawienia przodków. Teraz chciałabym zacząć to drzewo od siebie.

Podczas zajęć plastycznych można było usłyszeć wiele ciekawych historii związanych z przyniesionymi zdjęciami.

- Moja babcia została w czasie II wojny światowej podrzucona polskiej rodzinie – opowiadała pani Anna. - Jej rodzice pochodzili z Izraela, byli pochodzenia żydowskiego, chcieli ją ocalić. Dzięki ludziom, którzy zaryzykowali życie, by ratować innych, pojawiłam się na tym świecie.

W wielu przypadkach znalezienie jakichkolwiek informacji jest trudne, ze względu na losy przodków w czasie wojny. Często zmuszani byli do opuszczenia swojego miejsca i przebywania na obczyźnie.

Zbiory przyniesione przez zainteresowanych składały się z czarno-białych fotografii, najczęściej z XIX i XX w., odszukanych w domach rodzinnych i instytucjach państwowych, m.in. w Archiwum Diecezjalnym w Elblągu czy Archiwum Państwowym w Olsztynie.

Drzewa genealogiczne oraz albumy stworzone przez uczestników warsztatów można będzie podziwiać na wystawie „Odnalezione korzenie” kończącej cykl spotkań w ramach projektu. Wystawa zaplanowana jest na kwiecień, dokładny termin podamy wkrótce.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11052
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6071384

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.