Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.02.2018 13:49 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Zuzanna w kąpieli Placówka:Brak
Sztuka powstaje, sztuka się rodzi

Każdego dnia i w każdej chwili. Blisko czy daleko... to na naszych oczach, w słupie rozświetlonych reflektorów, przy dźwiękach oklasków, gratulacji, wyrazów uznania, to w zacisznych domach, pod osłoną nocy i w błogim spokoju, bez fanfar i często w nieświadomości artysty o powstającym dziele…

Bywa, że sztuka tworzy się obok nas. Na wyciągnięcie ręki…
Tak. Tak bywa najczęściej.

Od przeszło sześciu lat w niewielkiej miejscowości Dębiny, w powiecie braniewskim, w urokliwie ukrytym zapiecku, rzuconym w głąb pachnących lasów Warmii, w zakolu rzeki Pasłęki odbywa się magiczny rokroczny rytuał… Plener Malarski dla kilkorga artystów.

Nikt nie stworzył kroniki tego wydarzenia. Któż zresztą o tym choć chwilę myślał podczas pierwszego spotkania? Grupa miłośników malarstwa, twórców rozpoznawalnych i mniej znanych, będąc tu po raz pierwszy nie sądziła, że zaczyna tworzyć historię, własną oraz tego wyjątkowego miejsca.

A tę historię warto opowiedzieć.

Artyści z całej Polski, z najodleglejszych miast, nawet z zagranicy, w umówionym terminie spotykają się w Brzostkowisku. Wszyscy z wyprzedzeniem planują tygodniowy urlop. Ci z nich, którzy nie mogą pozostać na miejscu tak długo, uczestniczą bodaj w paru dniach tego wyjątkowego spotkania. To bowiem ich czas na wspólne malowanie, tworzenie, realizację planowanych, niszowych projektów, wymianę zdań, dyskusje o kierunku rozwijającej się sztuki, wzajemną inspirację, a jednocześnie podtrzymywanie zawiązanych przed laty przyjaźni, jak również nawiązanie nowych. Grupa nie jest zamknięta. Każdego roku kogoś brakuje. Ale też pojawiają się nowe twarze, ich imiona, talenty i prace…

Niektórym spoza tej grupy, obserwatorom niejako z przypadku (choć głębiej sięgając przypadki nie zdarzają się bez przyczyny), udaje się podejrzeć fragment tego nad wyraz wyjątkowego i jednak wielkiego wydarzenia kulturalnego.

Media milczą, nikt nie donosi, że są, że przyjechali, że tworzą, że można obejrzeć.

A dlaczego milczeć, skoro ich dzieła budzą tyleż emocji. Cichy obserwator pragnie ich elbląskiej społeczności przedstawić.

Za sprawą Krystyny Ruminkiewicz oraz Andrzeja Walaska, mianowanego komisarzem pleneru odbyło się tegoroczne spotkanie.

W plenerze wzięli udział:

(kolejność zgodna z kodeksem savoir vivre, i dobrze, bo wyliczenie wg innych kryteriów byłoby niemożliwe)

Małgorzata Czaplińska – Pieniężno
Joanna Kowalska – Iława
Krystyna Ruminkiewicz – Konin
Hanna Trampert – Trewir (Niemcy)
Luba Wacławska – Pieniężno
Beata Włodara – Konin
Barbara Wojtanowska – Elbląg
Jerzy Ratowski – Mława
Daniel Ratz – Płock
Jacek Sikora – Świdnica
Marek Szczęsny – Olsztyn
Andrzej Walasek – Działdowo

Mecenasem spotkania był Andrzej Brzostek – właściciel posiadłości, którą upodobali sobie twórcy. Zapewnił wikt i opierunek. To człowiek, który gościom stworzył komfortowe warunki do pracy twórczej, a ich wysiłki w tworzeniu nagrodził organizacją kuligu. Śnieg również załatwił.

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było stworzenie Żywych Obrazów. Każdy z uczestników pleneru wcielił się w postać z wybranego przez siebie malowidła. Skrzętnie dobrane rekwizyty, dopracowane stylizacje i charakteryzacje zostały uwiecznione na fotografiach, które są zaczątkiem do powstania nowych dzieł malarskich.

Tematem równoległym do pracy nad Żywymi Obrazami było tworzenie prac malarskich, a przekrój tematyczny nie był niczym ograniczony -  powstały pejzaże, obrazy z motywami roślinnymi, wizerunki świętych, abstrakcje i akty.

Uwieńczeniem tygodniowej wspólnej pracy był wernisaż dzieł powstałych, który miał miejsce 6 lutego br. Na jednodniową wystawę, poza gronem samych autorów prac, przybyli nieliczni obserwatorzy, którzy technicznie wspierali tworzenie pleneru. Atmosfera była wzniosła, jak na wernisaż przystało. Podszyta ogromną dawką poczucia humoru i serdeczności.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11086
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6147237

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.