Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Atak paniki i spotkanie z reżyserem - zobacz!

Pierwszy raz w kinie zobaczył przygody Robinsona Crusoe, a o tym, by tworzyć filmy marzył od 12 roku życia. Założył wówczas specjalny zeszyt, do którego wklejał wycinki z gazet dotyczące ulubionych filmów. O swojej fascynacji kinem i emocjach towarzyszących debiutowi filmu pełnometrażowego opowiadał w Kinie Światowid Paweł Maślona przy okazji wejścia na ekrany jego filmu „Atak paniki”.

Reżyser i współautor scenariusza do swojego filmu opowiadał też o katowickiej szkole filmowej, współpracy z Marcinem Wroną, któremu asystował na planie filmu „Chrzest” będąc na drugim roku studiów, a potem przy filmie „Demon”, a także o pierwszej wersji filmu „Atak paniki”. Okazuje się, że początkowo akcja miała rozgrywać się w Neapolu w czasie kryzysu śmieciowego (tytuł roboczy brzmiał „Historie śmieciowe”), ale ze względów logistycznych (a co za tym idzie finansowych) pomysł został zaadoptowany do warunków Polski. Niemalże niezmienionych zostało kilka wątków – wesela, gracza w gry wideo oraz Moniki w restauracji, a nowy film otrzymał tytuł niezrealizowanej etiudy.

Jak wyznał po projekcji, podczas spotkania z widzami, uczucie lęku wciąż przewija się w filmie, a zamysłem było wywołanie w widzach właśnie ataku paniki.

- Lubię zabawę oczekiwaniami widza, wywoływać w nim pewien rodzaj dyskomfortu, żeby film był dla niego przeżyciem – mówił Paweł Maślona. – Jeśli ktoś przyszedł do kina z założeniem, że przychodzi na komedię mógł się zdziwić.

Pozostali po seansie widzowie początkowo nie mieli śmiałości zadawać gościowi pytań, co jak zauważyła prowadząca spotkanie Aleksandra Bielska z Kina Światowid mogło być wynikiem paniki. Jednak po kilku chwilach rozmowy prowadzącej z reżyserem z sali padło pytań – o to, czy lepiej reżyserować do własnych czy cudzych scenariuszy, która scena była najtrudniejsza i wymagała najwięcej czasu i zaangażowania, a także o to, jak udało się namówić do debiutu reżyserskiego tak znanych aktorów, jak Artur Żmijewski, czy Dorota Segda.

Po zakończeniu spotkania z elbląskimi widzami reżyser otrzymał …czarną skrzynkę, czyli przygotowany na tę okazję pojemnik, do którego widzowie obecni na seansie w Kinie Światowid, wrzucili karteczki z opisem swoich wrażeń po obejrzeniu „Ataku paniki”.

- Nie wiem, jakie wrażenia opisali widzowie, pojemnik zamykamy i proponuję go otworzyć w chwili, gdy będzie bardzo źle, by podniósł na duchu, albo może odwrotnie, gdy woda sodowa uderzy do głowy – żartowała na zakończenie Aleksandra Bielska.

This text will be replaced

 

Reporterka: Karolina Śluz
Zdjęcia i montaż: Krzysztof Chaja

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5648262

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.