Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2017 15:39 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:Krystyna Opalińska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Tereny podmiejskie Elbląga

Na turystów lubiących wędrówki czekają ciekawe, zróżnicowane tereny podmiejskie.

W bezpośrednim sąsiedztwie Elbląga znajduje się Szwajcaria Próchnicka. Zwiedzić tu można Las Ceglany, którego nazwa związana jest z produkowaną tam w przeszłości ceramiką użytkową – cegieł i dachówek. Wędrując podziwiać można bujną, soczystą zieleń lasu. Niestety, szlaki turystyczne, którymi można wędrować są zatarte, zaniedbane i trudne do przebycia.
Warte zwiedzenia jest Nadbrzeże, gdzie w 2013 r. otwarto Stanicę Wodną, a także rozbudowano infrastrukturę, co pozwala na zawijanie tam jachtów, kajaków i spędzanie czasu wolnego przez elblążan i turystów.    
Wspomnieć także należy o kolejce nadzalewowej. Jednak możemy tylko powspominać, gdyż, niestety, została zlikwidowana. A jest o czym mówić, gdyż były to wspaniałe czasy. Wagony, o powiększonych oknach i otwartych platformach umożliwiały podziwianie terenów, przyrody w czasie jazdy. Piękne są także Jary Łęcza, w niektórych odcinkach dość karkołomne.

Dużą frajdą dla elblążan jest Bażantarnia. Bażantarnia jest częścią Parku Krajoznawczego Wysoczyzny Elbląskiej. Jest to zalesiony, pagórkowaty teren z wąwozami i potokami. W Bażantarni każdy znajdzie dla siebie sposób spędzenia  czasu. Życie tętni tu codziennie: elblążanie biegają, jeżdżą na rowerach, chodzą z kijkami. Na polanie odbywają się imprezy sportowe, festyny  i spotkania towarzyskie. I to przez cały rok!

Warta zobaczenia jest Kraina Zalewu Wiślanego, która obejmuje Mierzeję Wiślaną, Wysoczyznę Elbląską, Wybrzeże Staropruskie, a w centralnym miejscu znajduje się Zalew Wiślany. Na turystów czekają cenne zabytki budowlane, ciekawy, bogaty świat fauny i flory.

Znanym w całym świecie jest Kanał Elbląski. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, a w świecie jedynym, gdzie statki płyną po wodzie, ale również jadą lądem. Statki umieszczane są na wózkach i przeciągane po torowisku. Operacja ta pozwala na pokonanie różnicy poziomów 99 m wysokości między jeziorem Drużno a Buczyńcem.          
                 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5616373

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.