Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2017 15:38 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:Grażyna Sadowa Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Rowerem wzdłuż rzeki
Nogat Fot. Maria Szczepańska
Nogat Fot. Maria Szczepańska

Chciałabym zachęcić posiadaczy rowerów do odbycia przejażdżki rowerowej wzdłuż rzeki Nogat.

Teren jest mało uciążliwy nawet dla początkujących i seniorów, a jednocześnie zapewnia przepiękne widoki i obcowanie z naturą. Mnie osobiście najbardziej urzekł odcinek rzeki w okolicach Kępy Rybackiej. Oczarowana tym, co zobaczyłam i usłyszałam namawiam gorąco na odwiedzenie tych miejsc. Przecudny śpiew ptaków, stado łabędzi pływających pomiędzy kępami kwitnących nenufarów skąpanych
w promieniach zachodzącego słońca…     
Odgłosów przyrody zarejestrowanych przez Bożenę Szewczyk.

This text will be replaced

To miejsce zapiera dech jednakowoż podczas zachodu, jak i wschodu słońca.
Jest to fragment Transgranicznego Szlaku Rowerowego R-64, który wiedzie wokół Zalewu Wiślanego. Początek szlaku znajduje się w Piaskach, a koniec w Braniewie. Szlak biegnie przez teren Mierzei Wiślanej, Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Długość szlaku wynosi 187 km, długość w granicach powiatu elbląskiego – 55 km. Szlak rozpoczyna się w Elbląg Rubno Wielkie i wiedzie przez Nowakowo, Nowe Batorowo, „Złotą Wyspę”, Cieplice i Kępiny Wielkie.
Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługują:
NOWAKOWO – to osada zamieszkiwana przez protestantów. W 1711 roku zatrzymał się tu car Rosji Piotr I.  Znajduje się tu most pontonowo - obrotowy na rzece Elbląg. Za mostem rozpoczyna się rezerwat "Zatoka Elbląska" i tzw. Wyspa Nowakowska, najmłodsza część Żuław.
"ZŁOTA WYSPA" - to rozległe szuwary stanowiące część rezerwatu przyrody "Zatoka Elbląska". Z wału rzeki Elbląg widoczna jest Wysoczyzna Elbląska, wieża kościoła św. Mikołaja w Elblągu oraz stawa świetlna i latarnia sygnalizacyjna "Andzia".
CIEPLICÓWKA  - jedno z trzech ramion ujściowych Nogatu. Jest najpiękniejszym ciekiem wodnym Żuław, z brzegami porośniętymi szuwarami, a tafla wody grzybieniami.
CIEPLICE - wieś o typie zabudowy szeregówki przywałowej. Znajduje się tu drewniany budynek, który w latach 1945-1994 był użytkowany jako kościół, a przed wojną stanowił siedzibę Hitlerjugend.
KĘPINY WIELKIE - za wsią, w miejscu dawnej filii obozu koncentracyjnego, jest pomnik poświęcony pamięci Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Stutthof. W Kępinach Wielkich znajduje się prom na Nogacie. Przeprawa promem pozwala dostrzec białe grzybienie i żółte grążele swobodnie pływające w wodach leniwej rzeki Nogat. Nogat stanowi granicę między woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.  Jest to najkrótsza droga z Elbląga na Mierzeję Wiślaną.
WYSPA NOWAKOWSKA – otoczona wodami Zalewu Wiślanego, Zatoki Elbląskiej, Cieplicówki i Kanału Jagiellońskiego stanowi enklawę najżyźniejszych gleb i pięknych krajobrazów.
KANAŁ JAGIELLOŃSKI – łączy Nogat z rzeką Elbląg, zbudowany w 1483 roku, należy do najstarszych kanałów w Polsce.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5625323

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.