Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2017 15:37 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:Bożena Szewczyk Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Zapraszam do zwiedzania Elbląga na rowerze

Przez Elblag przebiega część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz szlaki wodne, z których  najważniejszy prowadzi do Zalewu Wiślanego rzeką Elbląg. Natomiast Kanałem Jagiellońskim - który jest najstarszym polskim  kanałem (wybudowanym w roku 1483) i łączy rzekę Elbląg z Nogatem – Szkarpawą i Wisłą, można dopłynąć do Gdańska.

Jest takie miejsce w Elblągu, które łączy Wschodni Szlak Rowerowy  Green Velo  ze szlakiem wodnym, którym z kolei można dopłynąć do Zalewu Wiślanego i Gdańska. Tym miejscem stycznym jest  Ośrodek Sportów Wodnych „FALA” (ul. Wybrzeże Gdańskie 1), posadowiony na wysokości Starego Miasta oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo (przy ulicy  Wybrzeże Gdańskie 1A - Miejsce Obsługi Rowerów).
Zatem można wybrać alternatywnie zwiedzanie naszego miasta na rowerze lub wypożyczonym sprzętem wodnym poznać szlaki wodne, atrakcyjne chociażby ze względu na  ptactwo wodne czy piękne widoki na Wysoczyznę Elbląską.      
 
Przez Elbląg przebiega trasa Szlaku pod nazwą Green Velo, rozpoczyna się przy ulicy Wybrzeże Gdańskie 1a,  prowadzi przez miasto, Bażantarnię  kończy w Dąbrowie.

Zwiedzanie Elbląga  rozpoczynamy od Starego Miasta, gdzie znajdują się  ciekawe obiekty, takie jak Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Biblioteka Elbląska, Ścieżka  Klasztorna, Centrum Sztuki Galeria El, Katedra św. Mikołaja, Ratusz Staromiejski i zlokalizowana w nim Informacja Turystyczna. Tu właśnie można otrzymać przewodniki, mapę miasta lub umówić sie z przewodnikiem  PTTK. Stałym punktem  odniesienia jest Brama Targowa i posadowiony u jej stóp ulubiony przez wszystkich Piekarczyk, którego koniecznie trzeba wytargać za nos, „na szczęście”.  

Stare Miasto opuszczamy przy Bramie Targowej. Kierując  się w stronę miasta napotykamy na swojej drodze Park Planty, gdzie możemy odpocząć przy fontannie, pogłaskać żabkę pilnującą jej od strony ulicy
1 Maja. Znajdziemy tu kilka punktów gastronomicznych, lodziarnie, ciekawe obiekty dawnej architektury, jak budynek PTTK czy Pomnik Solidarności.

Dalsza droga Green Velo prowadzi ulicą Generała Grota Roweckiego. Mijamy po lewej stronie Urząd Miejski, dalej Szkołę Muzyczną im. Kazimierza Wiłkomirskiego z bardzo ciekawą elewacją i jedną z najlepszych w regionie - pod względem akustycznym - sal koncertowych, po prawej pomnik Odrodzenia.

Przejeżdżamy na światłach ulicę R. Traugutta i jesteśmy już w Parku Traugutta, w którym znajdziemy ciekawe miejsca do odpoczynku, zregenerujemy nasze ciało na siłowni, poznamy też naszą rzekę Kumielę, Dzikuską też zwaną, ponieważ cicha i spokojna na co dzień, zamienia się  przy deszczowej pogodzie w rwącą, nieobliczalną i często występującą z brzegów rzekę.
Po zregenerowaniu sił,  trzymając się szlaku Green Velo, jedziemy wzdłuż Kumieli i po przekroczeniu ulicy Agrykola jesteśmy już w Parku Dolinka, jednym z ciekawszych obiektów w naszym mieście, który  w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Rosja 2014-2020 może  zamienić się w duży obiekt rekreacyjny.  
Zdjęcia stąd znajdziecie w tekście Ewy Wnuk.
Wyjeżdżamy z parku od strony ulicy Kościuszki.         

W Miejscu Obsługi Rowerów można odpocząć, a stąd już prosta droga do Bażantarni, Lasu Komunalnego i naszej ukochanej Wysoczyzny Elbląskiej. Szlakiem Green Velo, dosyć trudnym ze względu na podjazdy, dojedziemy w Dąbrowie do granic miasta.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5648348

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.