Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2017 15:36 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:Ewa Wnuk Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Piękna nasza Polska cała... a w niej nasze miasto Elbląg

Spośród wielu atrakcji turystycznych, jakie oferuje seniorom nasze miasto, proponuję odwiedzenie elbląskich parków - zaczynając naszą wędrówkę od znajdującego się w centrum miasta parku Planty, poprzez park im. R. Traugutta, by dalej, kierując się wzdłuż rzeczki powszechnie zwanej Dzikuską, poprzez  Dolinkę dojść do Bieszczad Północy – Bażantarni.
    

Park Planty znany jest mieszkańcom przede wszystkim z „groty”. Przed wojną  obecny park otoczony był wysokim murem, za którym mieściła się resursa, czyli miejsce zabaw elbląskiej elity. Do dziś zachował się tylko stary drzewostan i wzgórze po bastionie, w którym długi czas mieściła się słynna lodziarnia „Grota”.
Obecnie atrakcją parku jest fontanna, przy której w upalne dni można się ochłodzić siedząc na ławeczkach pod pergolami lub popijając kawkę w pobliskiej kawiarni.

Opuszczamy park Planty i idąc ul. Grota-Roweckiego w stronę Urzędu Miejskiego dochodzimy do parku im. Romualda Traugutta. Na szczycie wzniesienia, gdzie do lat 50-tych XX w. stał kościół p.w. św. Anny, znajduje  się krzyż upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w Elblągu, poniżej obelisk R. Traugutta.


 
Schodząc niżej dochodzimy do miejsca rekreacji dla dzieci. Jest plac zabaw, a dla dorosłych siłownia na wolnym powietrzu.

Poruszając się brzegiem rzeczki mijamy, będącą w budowie, cerkiew grekokatolicką i wkraczamy do parku Dolinka.

Malownicze alejki doprowadzają nas na jego skraj, gdzie leniwie skądinąd płynąca Kumiela tworzy urokliwe kaskady.      
 

Zapraszam do wysłuchania dźwięku wodospadu.

This text will be replaced

Podążając dalej wzdłuż rzeczki dochodzimy do położonego na Wysoczyźnie Elbląskiej parku zwanego Bażantarnią. Ten kompleks leśny oferuje seniorom szlaki turystyczne do wędrówek pieszych, rowerowych, nordic walking i szereg polan z wiatami, gdzie można organizować różnego rodzaju imprezy.

Oprócz wymienionych wcześniej parków na szczególną uwagę zasługuje wpisany do rejestru zabytków park Kajki - dawny Różany Ogród. Od lat jest to miejsce spotkań osób w różnym wieku. Dzieci mają plac zabaw, starsi ławeczki do odpoczynku i relaksu z widokiem na piękne dywany kwiatowe oraz siłownię na świeżym powietrzu dla poprawy kondygnacji fizycznej.

Kolejnym parkiem godnym uwagi jest park Modrzewie z ciekawym drzewostanem. Rosną tu takie drzewa, jak dąb błotny, skrzydłorzech kaukaski, choina kanadyjska i oczywiście modrzew. Jest również boisko sportowe i siłownia na wolnym powietrzu.
Warto dodać, że siłownie na wolnym powietrzu znajdują się jeszcze przy ul. Mickiewicza, Szarych Szeregów i Lotniczej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5655552

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.