Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2017 15:18 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:Zbigniew Tomaszewski Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Co NALEŻY zobaczyć w Elblągu?

Zapraszam na wędrówkę po historycznych miejscach Elbląga.

BRAMA TARGOWA
Najbardziej charakterystyczny zabytek Elbląga. Była jedną z dziewięciu bram funkcjonujących w murach obronnych miasta. Jej budowę zapoczątkowano w 1319 roku. Współczesną wysokość 26 metrów osiągnęła w latach 1420 – 1430, a w roku 1775 zamontowano zegar.
Z bramą związana jest legenda o Piekarczyku, który obronił Elbląg przed Krzyżakami. Data tego wydarzenia (8 marca 1521 r.) była przez wiele lat świętem miasta, a na zewnętrznej bryle bramy wykuto wzór łopaty piekarskiej. Obecnie przy bramie stoi pomnik Piekarczyka.    

KOŚCIÓŁ I SZPITAL ŚW. DUCHA    
To najstarsze budowle Starego Miasta Elbląga. Zespół wybudowany został w połowie XIII w.  W latach 1312 – 1467 pełnił rolę naczelnego szpitala Zakonu Krzyżackiego. Aktualnie mieści się w nim Biblioteka Elbląska.

GALERIA EL
To podominikański kościół z XIII w. uratowany przed rozbiórką z przeznaczeniem na cele kulturalne. Tu swoją siedzibę ma Centrum Sztuki.

KATEDRA ŚW.MIKOŁAJA
Jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. We wnętrzu znajduje się chrzcielnica pochodząca z roku 1387, figura św. Wojciecha. Między dwiema ulicami przylegającymi do Katedry – Wigilijną i Mostową – przebiega wąska Ścieżka Kościelna. W przeszłości łączyła Stare Miasto z bramą kościoła Dominikanów.
Początki kościoła sięgają XIII w., w późniejszych latach był rozbudowywany, przebudowywany, niszczony przez pożary i pożogi wojenne. Wielką atrakcją jest otwarty w 2015 r. punkt widokowy na wieży katedry. Aby oglądać miasto z wysokości 67 metrów trzeba pokonać 366 schodów.

MUZEUM W ELBLĄGU
Muzeum Archeologiczno-Historyczne mieści się w dwóch budynkach - dawnej Słodowni i Gimnazjum. Posiada wiele ciekawych eksponatów. Pochodzą one z badań archeologicznych Starego Miasta oraz dawnej osady handlowej Truso.


DOM KRÓLÓW
W miejscu obecnego kompleksu hotelowego istniał Dom Królów. Od 1636 roku jego właściciele posiadali przywlej goszczenia królów. Przywilej ten nieprzerwanie obowiązywał do roku 1914. Bywali w nim Władysław IV Waza, Zygmunt II Mocny, Stanisław Leszczyński, Karol Gustaw, Karol XII, Piotr I Wielki czy Fryderyk II Wielki. W 2016 roku została powieszona  na elewacji hotelu replika zegara słonecznego. Oryginał znajduje się
w elbląskim muzeum, a przedtem wisiał na fasadzie budynku przez 300 lat.

 

Zdjęcia w załączeniu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5634704

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.