Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.06.2017 10:40 Miasto:Kadyny Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Kadyny - wioska sztuki
Autor grafiki: Magda Martin
Autor grafiki: Magda Martin

To już 11. Plener artystyczny pod hasłem „Kadyny – wioska sztuki”. Warsztaty ceramiczne, malarskie, podróż ze szkicownikiem to tylko niektóre atrakcje, jakie będą dostępne podczas pleneru, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna i kafle. Podczas pleneru i warsztatów ceramicznych uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki Kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Powstaną również kafle piecowe.

W trakcie pleneru uczestnicy nauczą się wyrabiać i zdobić kafle, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej. Te najbogatsze w treść i rysunki umieszczano w górnej, najwidoczniejszej części pieca. Kaflarstwo mazurskie było niezmiernie bogate w liczne motywy ornamentacyjno – dekoracyjne, na których umieszczano rośliny, zwierzęta i osoby z najbliższego otoczenia.

W warsztatach weźmie udział młodzież z liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych, z Elbląga i Bartoszyc. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie Świetlicy, na plaży w Kadynach, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni, na licznych punktach widokowych. Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzą Michała Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Paula Załuska i Ewa Bednarska-Siwilewicz.

Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieków. Będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem.

Program pleneru

  • 5 lipca o godz. 10.00 ze Świetlicy w Kadynach wyjazd w podróż ze szkicownikiem zwiedzanie Kadyńskiego lasu, czarną drogą obok Klasztoru Franciszkanów, do pióropusznikowego  jaru.
  • 6 lipca od godziny 11.00 prezentacja technik kreatywnych  w malarstwie-miejsce Świetlica w Kadynach.
  • 7 lipca od godziny 10.00 w Świetlicy Kadyna wspólne wyklejanie glinianej  kopuły pieca i warsztaty pieczenia chleba, teren Świetlicy w Kadynach.
  • 7 lipca  o godz. 18.00 - otwarcie wystawy poplenerowej w Świetlicy w Kadynach.

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Działanie realizowane w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5783270

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.