Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.06.2017 13:59 Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Aleksandra Falkenberg Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pięć opowieści o Warmii: Piękno warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej
Fragment filmu
Fragment filmu

W ramach projektu „Warmio, quo vadis” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstało pięć filmów o Warmii. To  udokumentowanie i utrwalenie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii: materialnego i niematerialnego, na tle historii i współczesnego krajobrazu kulturowego regionu. Przedstawiamy następny z nich „Pięć opowieści o Warmii: Piękno warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej”.

Warmia bogata była w charakterystyczne dla niej tradycje, zwyczaje czy legendy. Nic więc dziwnego, że doczekała się nawet swojego hymnu pt. ”O Warmio moja miła” skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego. W filmie dokumentalnym „Pięć opowieści o Warmii: Piękno warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej” zostanie pokazane, jak rozwijała się warmińska gwara, rzemiosło oraz jak wyglądał tradycyjny strój.

Nawet dziś można spotkać Warmiaczki, które tworzą charakterystyczne dla tego regionu czepce. Bogato zdobione, haftowane złotą nicią, w których dawniej chodziły zamężne gospodynie. W dokumencie filmowym zostanie zaprezentowany sposób tworzenia warmińskich czepców oraz rzeźby ludowej.

Filmy opublikowane zostały na kanale Regionalnej Pracowni Digitalizacji w serwisie Youtube, będą również prezentowane  i przekazywane w formie płyt DVD w trakcie wydarzeń, które zostaną zorganizowane w ramach projektu.

Film można zobaczyć tu.

Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz

Zdjęcia: Tomasz Misiuk

Muzyka: Paris Music

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10867
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5408043

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.