Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.06.2017 13:41 Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Aleksandra Falkenberg Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pięć opowieści o Warmii: Jak ochronić to, co cenne
Fragment filmu
Fragment filmu

W ramach projektu „Warmio, quo vadis” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstało pięć filmów o Warmii. To  udokumentowanie i utrwalenie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii: materialnego i niematerialnego, na tle historii i współczesnego krajobrazu kulturowego regionu. Przedstawiamy następny z nich „Pięć opowieści o Warmii: jak ochronić to, co cenne”.

Z biegiem lat zabytki warmińskie zdobywały coraz to większą uwagę zarówno turystów, jak i badaczy kultury. Zapisana w nich historia może nam je przybliżyć oraz podnieść wartość regionu. Dzięki prowadzonym w ostatnich latach pracach remontowo-konserwatorskich zaniedbane i zniszczone historyczne budowle na nowo odzyskują swoją blask.

Szczególną przemianę kulturową przeszły miasta takie, jak: Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto lub Braniewo. Zachowane w nich ślady historii łączą się ze współczesną strukturą miast.

W przedstawionym filmie „Pięć opowieści o Warmii: jak ochronić to, co cenne” zostało pokazane, jak ważne jest dbanie o zabytki regionu, pomysł na ich renowację i późniejsze wykorzystanie. Niestety takie działania mają również drugą stronę medalu. Bowiem nie wszystkie realizacje spełniają normy specjalistycznego podejścia do zabytków. Często wynikają one z niewiedzy lub zwykłego zaniedbania przez właścicieli prywatnych lub instytucje publiczne…

Filmy opublikowane zostały na kanale Regionalnej Pracowni Digitalizacji w serwisie Youtube, będą również prezentowane  i przekazywane w formie płyt DVD w trakcie wydarzeń, które zostaną zorganizowane w ramach projektu.

Film można zobaczyć tu.

Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz

Zdjęcia: Tomasz Misiuk

Muzyka: Paris Music

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11044
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6052137

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.