Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.05.2017 10:28 Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Paula Załuska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Warsztaty rzeźby ludowej

Dziedzictwo kulturowe Warmii jest szerokim zagadnieniem, już pod koniec maja będzie okazja do bliższego zapoznania się z tym jego fragmentem, którym jest rzeźba ludowa. Uczestnicy dwudniowych warsztatów staną przed wyzwaniem – wyrzeźbieniem ludowej rzeźby warmińskiej.

Organizatorzy Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, zapraszają do zapisów na warsztaty, które przeprowadzone zostaną w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”. Dzięki samodzielnej pracy w drewnie, uczestnicy zapoznają się z właściwościami materiału, sposobami prowadzenia dłut, ale także ze specyfiką przedstawień wizerunków świętych w rzeźbie ludowej. Zadanie będzie polegało na próbie odtworzenia bądź twórczego nawiązania do wybranych historycznych rzeźb. Zapewnione zostaną niezbędne materiały plastyczne, drewno lipowe, dłuta, woski oraz inne materiały. Warsztaty skierowane są dla młodzieży i osób dorosłych.

Jednym z przejawów pobożności wśród mieszkańców dawnej "Świętej Warmii" było właśnie rzeźbiarstwo, przekształcenie surowego materiału w formę rzeźbiarską – figurę świętego patrona. Warmińska tradycja rzeźbiarska uzupełnia się z inną formą kultu, tak nieodłącznie związanego z Warmią, którą są przydrożne kapliczki. To w nich znajdywały schronienie liczne figury i piety świętych. Istnieje możliwość, przekazania wykonanej pracy opiekunom kapliczek, w których pierwotne postaci świętych uległy zniszczeniu czy zostały skradzione.

Warsztaty odbędą się w Świetlicy w Przezmarku 24 maja i 25 maja w godzinach od 12.00 do 17.00. Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są do 23 maja na adres ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl.  Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Świetlicę w Przezmarku prowadzi Irena Marcińczuk, Prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego „Art.-Kom”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5770249

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.