Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.04.2017 14:43 Kategoria:Film / Media Autor:inf. nadesłana, Ewelina Bober Placówka:Brak
Warmia i Mazury na dużym ekranie
Plakat filmu
Plakat filmu "Róża" kręconego na Warmiii i Mazurach przez Wojtka Smarzowskiego.

Na początku 2017 roku powstał Warmińsko-Mazurski Regionalny Fundusz Filmowy, którego celem jest wspieranie produkcji filmowych promujących region. Fundusz został utworzony decyzją marszałka województwa Gustawa Marka Bezina.

Regionalny Fundusz Filmowy to lokalne środki przekazywane na produkcję filmów fabularnych i dokumentalnych, związanych z Warmią i Mazurami, np. poprzez temat, miejsce realizacji czy twórcę. Dofinansowanie na popularyzację regionu będzie przyznawane w drodze konkursu. W tym roku nagroda wynosi 500 tys. z budżetu województwa. W kolejnych edycjach kwota ma być większa, ponieważ władze lokalne chcą rozpocząć współpracę z prywatnymi firmami i lokalnymi samorządami.

– Warmię i Mazury pokochało wielu filmowcówspędzają tu wolne chwile, mieszkają i tworzą, są naszymi dobrymi ambasadorami – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – My oczywiście odwzajemniamy tę sympatię. Utworzenie funduszu filmowego przez samorząd województwa to próba nadania naszej współpracy formalnych ram. Rozmowy na ten temat trwały już od lat, ale dopiero w budżecie na 2017 rok udało się wygospodarować 500 tys. zł na wsparcie produkcji filmowych w województwie.

Do pierwszej edycj konkursu zgłosiło się czternastu producentów filmowych, w tym sześciu debiutantów. Wśród propozycji znalzało się pięć produkcji fabularnych, siedem dokumentalnych i dwie animowane.   

Każda produkcja filmowa realizowana w regionie to nie tylko wspaniała promocja, ale również korzyść gospodarcza – mówił Bogumił Osiński, kierownik Regionalnego Biura Filmowego. – W 2011 roku na Warmii i Mazurach kręcono trzy filmy – „Różę”, „Lincz” i „W imię diabła”, a filmowcy zostawili tu 1,5 mln zł. To konkretne kwoty, które zostają w hotelach, restauracjach, u usługodawców i rzemieślników.

Do 27 kwietnia potrwa weryfikacja formalna złożonych wniosków. Gdy zostanie uzupełniona dokumentacja, filmy zostaną poddane ocenie przez trzech ekspertów. Komisja konkursowa po zapozaniu się z opiniami podejmie decyzję o podziale środków. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 czerwca.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10064
Galerii: 303
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 3976310

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.