Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.04.2017 14:03 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pogrzeb żuru i śledzia w Światowidzie
(fot. Ewelina Bober, EB)

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji, jak co roku, nawiązując do tradycji wielkanocnej został zorganizowany „Pogrzeb żuru i śledzia”. W tym roku nie zabrakło kolorowych pisanek, różnobarwnych stroików, wianków i innych dekoracji stołów, a także przysmaków wielkanocnych.

Tegoroczny jarmark w Centrum Spotkań Europejskich był bogaty w wielkanocne ozdoby, potrawy i nie tylko. „Pogrzeb żuru i śledzia” tradycyjnie został podzielony na dwie części: Kiermasz Żywności Naturalnej i Jarmark Sztuki Ludowej. Podczas imprezy obecnych było 50 wystawców, którzy prezentowali swoje wyroby rękodzielnicze. Można było zobaczyć malowane wydmuszki tradycyjnie zdobione, stroiki wykonane z naturalnych materiałów, szyte zajączki, kurczaczki i baranki, a także własnoręcznie zrobioną biżuterię i kolorowe świece.

 

- Trzy lata już się zajmuję robótkami ręcznymi i nie mogę się z tym rozstać. Palce bolą, wszystko boli, ale nie potrafię – opowiada Halina Pławecka, jeden z wystawców. - Wszystkie stroiki są mojego pomysłu, żaden się nie powtarza. Wykonane są z naturalnych materiałów, tj. korzeni, gałązek, papieru, włóczki. Dla mnie najlepszą zapłatą jest, jak innym podobają się moje wyroby.

 

Więcej o zamiłowaniu do robótek ręcznych Haliny Pławeckiej w nagraniu.

This text will be replaced

 

- Od kilku lat prezentuje wydmuszki z jaj kur, gęsi, kaczek wykonane woskiem i farbkami. Najczęściej zdobię je tradycyjnym wzorami – mówi Ewa Ługowska.

 

O pasji do ozdabiania jaj wielkanocnych można posłuchać w nagraniu.

This text will be replaced

 

Druga część jarmarku to Kiermasz Naturalnej Żywności, tam swoje wyroby zaprezentowali wystawcy z naszego województwa. Można było kupić swojskie wędliny, domowe ciasta, naturalny miód, soki z bzu i aronii. Nie zabrakło również smalcu, chleba i innych potraw.

 

- Mamy tu syropy naturalne, głównie na przeziębienia, a każdy z nich ma swoje dodatkowe właściwości – informuje Urszula Cebula. - Są to tradycyjne przepisy, które stosowały nasze babcie, prababcie w domach. Zostały stworzone na bazie naturalnych składników, nie zawierają żadnych konserwantów.

 

Jeden z wystawców zajmuje się sprzedażą soków dla dzieci bez konserwantów. O jego niezwykłych właściwościach można dowiedzieć się w nagraniu.

This text will be replaced

 

W trakcie „Pogrzeb żuru i śledzia” odbywały się również konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników.

 

- Podoba nam się to, że jarmark się odbywa co roku. Jesteśmy stałymi klientami, a to, że możemy podziwiać ozdoby wykonane przez wspaniałych twórców rękodzieła – opowiada jeden z uczestników jarmarku. - Dla nas najfajniejsze jest to, że ozdoby zostały wykonane z naturalnych materiałów według tradycyjnych metod.

Jedno jest pewne, żuru i śledzia na stoiskach nie było, za to pojawiły się kolorowe ozdoby wielkanocne nawiązujące do obyczajów, a także polskie smakołyki.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11158
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7127842

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.