Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.04.2017 12:19 Miasto:Budzewo Kategoria:Wydarzenia Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Brak
Misterium Męki Pańskiej w Budzewie

W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia o godz. 20.00 po raz XVI na placu przy świetlicy wiejskiej w Budzewie odbędzie się widowisko pasyjne – Misterium Męki Pańskiej, odgrywane przez liczną grupę aktorów - amatorów, które należy do największych spektakli plenerowych w północno-zachodniej części Mazur.

W spektaklu weźmie udział około sto osób w różnym wieku. W biblijne postacie wcielą się mieszkańcy Budzewa oraz powiatu węgorzewskiego.

- Przygotowania do spektaklu trwały od lutego – opowiada Teresa Wójcik, kierownik zespołu Budziewiaki. – Co roku w inscenizacji biorą udział dzieci, młodzież oraz osoby starsze. W wydarzenie angażuje się każdy, od lekarzy, radnych, leśników, rolników, emerytów po uczniów.

Z roku na rok do udziału w przedstawieniu zgłasza się coraz więcej osób. Odtwórcami ról będą znani już aktorzy, ale pojawi się też nowa grupa artystów. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak wcielają się w role: Piłata, arcykapłana, żołnierza, Judasza i kilku apostołów.

Spektakl rozpoczynają sceny nauczania Chrystusa, po czym, wraz z rozwojem wydarzeń, będą te, w których pokazana zostanie jego męka i ukrzyżowanie. Organizatorzy zadbali o oświetlenie, kostiumy, dekoracje i rekwizyty. Rozgrywanym scenom będą towarzyszyć efekty dźwiękowe. Oprawę muzyczną przygotował zespół AleBabki z Budzewa oraz chór „Ojczyzna” z Węgorzewa.

- Misterium jest wielkim przeżyciem duchowym, które wprowadza nas w atmosferę Świąt Wielkanocnych, widzimy ogromne zaangażowanie zarówno aktorów, jak i widzów – mówi Teresa Wójcik, która była również aktorką w spektaklu. – Te emocje aktorów są prawdziwe. Pamiętam, kiedy sama grałam w sztuce. Łzy mi się cisnęły do oczu, gdy trzymałam umierającego Jezusa na kolanach.

Misterium Męki Pańskiej jest dla lokalnej społeczności istotnym wydarzeniem kulturalnym i religijnym, a także niepowtarzalnym doświadczeniem artystycznym.

-  Zapraszamy 9 kwietnia do Budzewa na XVI Misterium Męki Pańskiej, wstęp jest wolny i nie ma rezerwacji miejsc - dodaje kierownik zespołu Budziewiaki.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11108
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6264671

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.