Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.04.2017 08:23 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Galeria El
Na krawędzi chaosu

Tytuł-diagnoza stanu kultury współczesnej? Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Na krawędzi chaosu" Ryszarda Ługowskiego, który odbędzie się 6 kwietnia 2017 o godz. 18.00. 

O wystawie pisze jej kurator, Stefan Szydłowski: "Wystawa Na krawędzi chaosu w elbląskiej Galerii EL ma charakter retrospektywny, bo stwarza okazję, by zobaczyć prace powstałe w ciągu ostatnich 20 lat, ale zawiera też nowe prace, przygotowane specjalnie na tę wystawę oraz zmienia stare, adaptując je do wnętrz Galerii EL.
Na krawędzi chaosu to tytuł-diagnoza stanu kultury współczesnej. Istnieje modna teoria zarządzania chaosem, wydaje się, że korzystając z mądrości Starożytnych dziel i rządź, należy rozwalić, co się da, by później móc zarządzać.Ługowski przywołuje kilka sytuacji globalnych i kilka osobistych, które sytuują się na krawędzi chaosu przy okazji generując współczesne mity. Zabójstwo prezydenta J. F. Kennedy'ego, zamach z 11 września 2001 roku, islamski terroryzm, katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. są przypomniane przez Ługowskiego osobnymi instalacjami, które we wnętrzach Galerii EL tworzą rodzaj łańcucha zdarzeń. Czujemy się bezradni wobec sytuacji przywołanych, które pozostając w pamięci, zatrzymują czas. Tworzą coś w rodzaju rzeczywistości niezależnej, obojętnej na wszelkiego rodzaju refleksję, konstytuują mit. Pozostajemy na krawędzi chaosu.
(...) Instalacje Ługowskiego krążą wokół naszej świadomości historycznej, kształtowanej przez wydarzenia nazywane epokowymi, przez postaci, które wycisnęły szczególne piętno na współczesności, przez kryzys instytucji związanych z wartościami, którymi próbujemy nadawać sens naszemu życiu. Stąd praktyka artystyczna Ługowskiego wydaje się nieustannym pytaniem o dzisiejszą kulturę, religijność, o sztukę, i w ogóle o współczesność."

***

Ryszard Ługowski (1955) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w 1982 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od 1984 roku pracuje w ASP w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Grafiki. Od 2013 r. jest profesorem zwyczajnym i wykłada również na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uprawia rzeźbę, rysunek, instalację, performance i działania dźwiękowe, zajmuje się też filmem eksperymentalnym. Jest autorem wypowiedzi na temat sztuki i własnej praktyki artystycznej. 
W 2010 roku otrzymał medal -Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1982, 1987, 1993, 2004, oraz Fundacji Kultury w 1996 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Studio w Warszawie, w Muzeum Sztuki w Chełmie, Kolekcji BWA w Sandomierzu, Kolekcji ASP w Warszawie, w Parku Narodowym w Muritz, w Muzeum im. M. Chagalla w Witebsku, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Australii, w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech. 
Od 2010 roku realizuje projekty dźwiękowe na gongach, misach himalajskich i misach kryształowych. Prezentował swoje koncerty m. in. w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie, w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także w wielu miejscach alternatywnych – kościołach, galeriach, halach fabrycznych. Swoje działania wzbogaca zapraszając widzów i innych muzyków do wspólnych improwizacji dźwiękowych.

Kuratorem wystawy jest Stefan Szydłowski. Wystawa czynna do 7 maja 2017 r.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10060
Galerii: 303
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 3974452

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.