Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.03.2017 11:15 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Sebastian Czarnecki Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Rozkochany festiwal sztuki słowa
 Oktawia Bernaś, fot. Michał Kalbarczyk
Oktawia Bernaś, fot. Michał Kalbarczyk

Dwudziesta pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” rozpocznie się 17 marca. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować poezję i prozę o tematyce miłosnej, a laureaci wystąpią w niedzielę na uroczystej gali.

Podczas konkursu zaprezentują się studenci, osoby dorosłe, a także uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zawitają osoby z całej Polski – nie tylko z Elbląga i okolic, ale również z Trójmiasta, Poznania, Szczecina, Warszawy, a nawet z Katowic, Kielc czy Krakowa.

Uczestnicy będą występować przed publicznością, a ich warsztat zostanie oceniony przez trzyosobowy zespół jurorski. W jego składzie zasiądą m.in. Joanna Lewandowska – wokalistka, która specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej oraz Krzysztof Wieszczek – aktor filmowy i teatralny z Elbląga, zwycięzca trzeciej edycji „Tańca z gwiazdami”, którego można obecnie oglądać w serialu „Pierwsza Miłość”. Ostatnim jurorem będzie Jarosław Wasik – artysta wykonujący utwory z nurtu piosenki literackiej, który pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a także jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

- Jurorów nie trzeba długo przekonywać do wzięcia udziału w tym projekcie i zawsze chętnie przyjmują zaproszenie – powiedziała Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny OFFS „…czy to jest kochanie?”. - Staramy się zapraszać różne osoby związane z piosenką aktorską i recytacją, m.in. wokalistów, aktorów czy nauczycieli w szkołach aktorskich. W jury zasiadali na przykład Grażyna Matyszkiewicz, Jan Poprawa, Olga Bołądź, Jacek Bończyk i wielu innych.

Organizatorzy wyłonili po kilkunastu uczestników w kategoriach piosenki poetyckiej i recytacji. Wśród nich znaleźli się ci, którzy startowali już w poprzednich edycjach, m.in. Nastia Smirnowa, Julita Zielińska, Monika Parczyńska, Oktawia Bernaś, Bartosz Kowalczyk, Zbigniew Martuszewski, Jarosław Rusiński czy Małgorzata Angielska.

Duża część uczestników w kategorii piosenki poetyckiej wystąpi z autorskim repertuarem, jak chociażby Iwonna Buczkowska (laureatka konkursów literackich, członkini grupy Terra Poetica), Zespół Banda Czworga z Elbląga, Julita Zielińska (laureatka nagrody im. Agnieszki Osieckiej za największą indywidualność 43. Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję), Monika Parczyńska (laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie). Z własną, muzyczną interpretacją fragmentu IV części „Dziadów” wystąpi Adam Turczyk, który za rolę Rodiona Raskolnikowa zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na rosyjskim Międzynarodowym Festiwalu Spektakli Kameralnych.

Recytatorzy zaprezentują z kolei głównie utwory Myśliwskiego, Witkiewicza, Asnyka czy Szymborskiej. Regulamin konkursu zezwala także na tłumaczenie zagranicznej poezji i prozy, więc będziemy mogli usłyszeć przekłady „Ojca Chrzestnego” Maria Puza, „Zwrotnika Koziorożca” Henry’ego Millera, a nawet „Kubusia Puchatka” Alana Alexandra Milne’a.

Laureaci konkursu wystąpią w niedzielę na uroczystej gali, gdzie nastąpi oficjalne wręczenie nagród. Gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki – kompozytor, aranżer, autor wielu kultowych piosenek, laureat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także zdobywca zeszłorocznych Fryderyków za album roku pop (1976: A Space Odyssey) i utwór roku („Rzuć to wszystko co złe”).

- Co roku staramy się zapraszać inną gwiazdę. Na gali festiwalu gościliśmy już m.in. Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, zespół Raz.Dwa.Trzy i wielu innych znakomitych artystów – mówią organizatorzy.

Część turniejowa Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”  odbędzie się w dniach 17-18 marca. Uroczysta gala z koncertem laureatów i gwiazdy wieczoru nastąpi w niedzielę 19 marca. Organizatorem konkursu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10064
Galerii: 303
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 3976304

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.