Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.03.2017 12:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Justyna Kozłowska - Dyrla * Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Festiwal Sztki Słowa już za tydzień

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” rozpocznie się 17 marca. To dwudziesta pierwsza edycja konkursu, podczas którego prezentowana jest poezja i proza o tematyce miłosnej.

- Pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zorganizowaliśmy w 1997 roku – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. – I od tylu lat udaje nam się przygotowywać to święto słowa recytowanego i śpiewanego, na które uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski.

Podczas tego konkursu może zaprezentować swoją wrażliwość, talent i swoją twórczość zarówno młodzież szkół ponadgimnazjalnych, jak i studenci i osoby dorosłe. Część turniejowa obejmuje kategorie recytacji i piosenki poetyckiej, a ich zwycięzcy biorą udział w koncercie galowym, którego gwiazdą będzie w tym roku Zbigniew Wodecki.
Uczestnicy prezentują się przy udziale publiczności, a ocenia ich jury, w tym roku w składzie: Joanna Lewandowska - piosenkarka i pedagog, Jarosław Wasik - dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i członek Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz pochodzący z Elbląga aktor filmowy i teatralny Krzysztof Wieszczek – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny OFSS „…czy to jest kochanie?”.
Od recytatorów usłyszymy prozę m.in. Jakuba Żulczyka i Marcina Świetlickiego, czy wiersze Leśmiana, Stachury i Asnyka. Regulamin dopuszcza prezentację poezji i prozy autorów zagranicznych, przetłumaczonych na język polski. Będzie więc proza Brodskiego i Bergmana, jak zawsze też w gronie wybranych autorów na festiwalu poświęconym miłości pojawiła się Maria Pawlikowska- Jasnorzewska.
Wśród osób, które startować będą w części konkursowej festiwalu w kategorii piosenka poetycka usłyszymy utwory m.in. do słów Osieckiej, Kofty, czy Brela. Pojawią się także uczestnicy konkursu, którzy zaprezentują własną twórczość, a także tacy, którzy startować będą w obu kategoriach.

- Zarówno wśród recytatorów, jak i wykonawców piosenki poetyckiej będą osoby, które wykonywać będą własne teksty lub w przypadku wokalistów utwory do własnego tekstu lub muzyki – dodaje Aleksandra Bednarczuk.

Gwiazdą OFSS „…czy to jest kochanie?” będzie instrumentalista, kompozytor i aranżer, a także laureat wielu konkursów i festiwali - Zbigniew Wodecki.

- Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem” i marzy o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy – dodaje Aleksandra Bednarczuk.  – Nasz festiwal będzie więc do tego doskonałą okazją.

Zbigniew Wodecki wystąpi na zakończenie OFSS „…czy to jest kochanie?” z zespołem w składzie: Jarosław Zawadzki (instrumenty klawiszowe), Mirosław Wiśniewski (bass), Zbigniew Stelmasiak (gitara) i Paweł Twardoch (perkusja).

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” odbędzie się w dniach 17 – 19 marca. Organizatorem festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10064
Galerii: 303
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 3976300

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.