Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.11.2016 12:56 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Tropem rodzinnych opowieści i przemilczeń...

Jutro (wtorek, 29 listopada) o godz. 17.30 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie z poetką, pisarką i autorką słuchowisk radiowych Alicją Bykowską - Salczyńską oraz premierę jej tomiku Cno.

Alicja Bykowska - Salczyńska urodziła się w Ostródzie. Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczycielka i animatorka kultury, w latach 2007-2014 była prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Opublikowała osiem tomów poezji, m.in. Autobus do Mokin, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jest autorką wielokrotnie nagradzanych w konkursach zamkniętych II Programu Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS słuchowisk radiowych, które reprezentowały Polskie Radio w konkursach Prix Italia oraz Prix Europa. Współpracuje ze Wspólnotą Kulturową Borussia.
 
- Najnowszy tom poezji to cykl utworów mierzących się z przeszłością i odziedziczonym ciężarem pamięci o przeszłości. Liryczne relacje z podróży na Wołyń śladami rodzinnych opowieści i przemilczeń, przeplatają się z poetycką introspekcją, która prowadzi do odkrywania dramatycznych przeżyć kobiet przez dziesięciolecia tłumionych i wypieranych ze świadomości przez „strach przed mówieniem i strach przed milczeniem” - mówi Monika Kowalewska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Doznane podczas wojny krzywdy i rany, „nieopowiedziane historie, poszarpane narracje” odcisnęły piętno na kolejnych pokoleniach kobiet. Projekcje marzeń i powracająca świadomość doznanej traumy konstruują dramatyczne napięcie między humanistycznym gestem wybaczenia a odrzuceniem porządku opartego na przemocy i niesprawiedliwości. Jest to VI tom z czwartej serii Biblioteki Autorów Warmii i Mazur, wydawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Olsztynie, przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.

Miejsce: Czytelnia Czasopism, Stary Ratusz WBP, Stare Miasto 33.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10912
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5530748

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.