Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.11.2016 11:42 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Święta Warmia? - posłuchaj!

Krzyżacy, zobowiązani regułą zakonu, aby raz w roku odbyć pielgrzymkę do Ziemi Świętej, stawiali niedaleko swoich siedzib tzw. kaplice jerozolimskie - i to do nich pielgrzymowali. M.in. one, dziś zachowane jedynie w Olsztynie i Ornecie, są bohaterami książki Stanisława Kuprjaniuka Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek.

Nad tematem warmińskich kapliczek pracował od 2001 roku - jeździł, dokumentował rozmawiał, opracowywał, rysował, analizował archiwalia i źródła kartograficzne, porównywał wyniki swoich badań z opracowaniami innych historyków dzięki temu powstał doktorat i książka. Mała architektura sakralna oznacza, że w książce znajdziemy i kapliczki, i przydrożne krzyże, i kaplice, figury przydrożne, dzwonniczki ludowe, pomniki wojenne i groty. Mamy w niej typologie, opisy, daty powstania, umiejscowienie obiektów, intencje w jakich były budowane i przez kogo. To kompedium wiedzy o charakterystycznym dla Warmii krajobrazie kulturowym, okraszone setkami zdjęć. Nie zabrakło w nim również map.

Z książki dowiadujemy się, jaka jest typologia małej architektury sakralnej, z czego budowano te obiekty, jakie były ich konstrukcje, jaka roślinność towarzyszy kapliczkom (np. klony i tuje) i jak ją rozmieszczano, figury jakich świętych umieszczano w kapliczkach najczęściej, gdzie zatrzymywały się warmińskie "łosiery" i gdzie umiejscowiano obiekty.

Autor - dr Stanisław Kuprjaniuk jest historykiem, fotografikiem i przewodnikiem po Warmii, Mazurach i Ziemi Elbląskiej. To autor wystaw fotograficznych, artykułów naukowych dotyczących historii i kultury regionalnej, a także przewodników turystycznych, współautor katalogu "Warmińskie kapliczki".

W rozmowie radiowej autor opowiada o swojej publikacji i zdradza, jakie są jego kolejne plany.

This text will be replaced

 

A tych, którzy chcieliby zobaczyć przekrój warmińskich kapliczek zapraszamy tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/18/kapliczki. Do tej pory udało się zdigitalizować ponad sto z niemal 1400 warmińskich kapliczek.

Rozmawiała Edyta Bugowska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11115
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6495422

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.