Krzyżacy, zobowiązani regułą zakonu, aby raz w roku odbyć pielgrzymkę do Ziemi Świętej, stawiali niedaleko swoich siedzib tzw. kaplice jerozolimskie - i to do nich pielgrzymowali. M.in. one, dziś zachowane jedynie w Olsztynie i Ornecie, są bohaterami książki Stanisława Kuprjaniuka Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek.
Nad tematem warmińskich kapliczek pracował od 2001 roku - jeździł, dokumentował rozmawiał, opracowywał, rysował, analizował archiwalia i źródła kartograficzne, porównywał wyniki swoich badań z opracowaniami innych historyków dzięki temu powstał doktorat i książka. Mała architektura sakralna oznacza, że w książce znajdziemy i kapliczki, i przydrożne krzyże, i kaplice, figury przydrożne, dzwonniczki ludowe, pomniki wojenne i groty. Mamy w niej typologie, opisy, daty powstania, umiejscowienie obiektów, intencje w jakich były budowane i przez kogo. To kompedium wiedzy o charakterystycznym dla Warmii krajobrazie kulturowym, okraszone setkami zdjęć. Nie zabrakło w nim również map.
Z książki dowiadujemy się, jaka jest typologia małej architektury sakralnej, z czego budowano te obiekty, jakie były ich konstrukcje, jaka roślinność towarzyszy kapliczkom (np. klony i tuje) i jak ją rozmieszczano, figury jakich świętych umieszczano w kapliczkach najczęściej, gdzie zatrzymywały się warmińskie "łosiery" i gdzie umiejscowiano obiekty.
Autor - dr Stanisław Kuprjaniuk jest historykiem, fotografikiem i przewodnikiem po Warmii, Mazurach i Ziemi Elbląskiej. To autor wystaw fotograficznych, artykułów naukowych dotyczących historii i kultury regionalnej, a także przewodników turystycznych, współautor katalogu "Warmińskie kapliczki".
W rozmowie radiowej autor opowiada o swojej publikacji i zdradza, jakie są jego kolejne plany.
This text will be replaced
A tych, którzy chcieliby zobaczyć przekrój warmińskich kapliczek zapraszamy tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/18/kapliczki. Do tej pory udało się zdigitalizować ponad sto z niemal 1400 warmińskich kapliczek.
Rozmawiała Edyta Bugowska