Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.10.2016 14:30 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Z inspiracji Warmią
Praca Anny Gawron...
Praca Anny Gawron...

Historia, przyroda, kultura – wszystko to splata się na Warmii, dając artystom ogromne pole do popisu. Z możliwości tworzenia na Warmii skorzystali uczestnicy pleneru i warsztatu rzeźby ludowej, które odbyły się w ramach projektu Warmio, qvo vadis? Przyszedł czas, aby ich twórczość zaprezentować na wystawie.

 

Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu zaprasza na wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.

Na plener przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy oraz nauczyciele, a także uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu.

- Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. W sumie 95 prac, które będzie można zobaczyć na wystawie – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, artysta plastyk z CSE Światowid. - Tematyka prac jest bardzo różna. To m.in. krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia. Jest miniatura pieca kaflowego, łódź św. Wojciecha, Piety i  wiele innych interpretacji Warmii.

Podczas podróży na Warmię uczestnicy pleneru, aby poznać bogactwo kulturowe i historię regionu zwiedzali kościoły, kapliczki i inne zabytki architektury. Odbyły się liczne spotkania z pasjonatami, wykłady i prelekcje.

Na wystawie będzie można również obejrzeć świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatu ludowej rzeźby warmińskiej. Uczestnicy najpierw wysłuchali wykładu, wprowadzającego w duchowość dawnych rzeźbiarzy i twórców na Warmii, a później pod okiem twórcy ludowego z Biskupca Mariana Murata zabrali się do pracy.

- Podczas tego warsztatu ważne było szukanie tematu, środków wyrazu, wybranie odpowiedniej wielkości  kawałka drewna, na który przeniesiony zostanie projekt rzeźby, poznanie rodzajów dłut, sposobów ich trzymania oraz wiedzy o tym, jak nadawać kształt drewnianym formom poprzez wstępne ociosanie drewna siekierą, a następnie rzeźbienie dłutami i nożykami szewskimi – opowiada Ewa Bednarska - Siwilewicz. - Końcowym etapem było nałożenie polichromii na drewno. Powstało jedenaście prac, a wśród nich Piety, postać i oblicze Ukrzyżowanego, św. Jan Nepomucen i rajskie drzewo.

Wernisaż wystawy Warmio, quo vadis? odbędzie się  18 października o godz. 17. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Wstęp wolny. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Patronat medialny: portal kulturaludowa.pl , Polskie Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl , Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl oraz portal eKulturalni.pl

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10825
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5288273

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.