Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.08.2016 08:34 Miasto:Region Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:RED Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Wykonaj tradycyjną ludową rzeźbę
Fot. Agnieszka Jarzębska
Fot. Agnieszka Jarzębska

Możliwość bliższego poznania dziedzictwa kulturowego Warmii, a szczególnie ludowej rzeźby warmińskiej i samodzielna praca twórcza to cel warsztatu, na który 25 września do wsi Godki (gm. Jonkowo) zaprasza Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Udział jest bezpłatny.

Warsztat jest organizowany w ramach projektu Warmio, quo vadis?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Adresowany jest do młodzieży (w wieku powyżej 16 lat) i osób pełnoletnich, niebędących artystami profesjonalnymi ani twórcami ludowymi, w szczególności do mieszkańców terenów wiejskich Warmii, a także województwa warmińsko-mazurskiego oraz kraju. Miejscem pracy twórczej będzie Gospodarstwo Ekologiczne Pani Doroty Łepkowskiej (Godki 22, 11-042 Jonkowo). Warsztat odbędzie się 25 września, w godz. 10-19, do Godek uczestnicy dojeżdżają na własny koszt.

- O duchowości dawnych Warmiaków i przykładach historycznej ludowej rzeźby z tego regionu, które zachowały się w zbiorach muzealnych, opowie Angelika Rejs z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - zachęcają organizatorzy. - Naszym marzeniem jest ożywienie zainteresowania dziedzictwem sztuki ludowej na Warmii, zachęcenie różnych osób do podjęcia własnych prób twórczych na polu rzeźby inspirowanej twórczością i duchowością ludowych rzeźbiarzy warmińskich.

Zadanie będzie polegało na próbie odtworzenia bądź twórczego nawiązania do wybranych historycznych rzeźb pod okiem artysty ludowego. Zapewnione zostaną niezbędne materiały plastyczne, drewno, dłuta oraz wyżywienie.

- W części twórczej uczestnicy poznają podstawy pracy w drewnie i sami zmierzą się z formą ludowej rzeźby o tematyce religijnej, którą dawniej często można było spotkać w warmińskich kapliczkach przydrożnych i przydomowych - mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, artysta plastyk w CSE Światowid w Elblągu i komisarz warsztatu. - Wykonane prace będą mogły zostać przekazane opiekunom wybranych kapliczek, tak aby mogli oni zdecydować czy umieścić nowe rzeźby w miejsce tych, które znikły, uległy degradacji czy zostały skradzione. Ten pomysł podsunęła nam Pani Angelika Rejs.

Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Te przyjmowane są do 7 września do godz. 14. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest przesłanie wypełnionej karty, która stanowi załącznik do regulaminu i wraz z regulaminem jest dostępna na stronach internetowych: swiatowid.elblag.pl  (pod linkiem: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/regionalna-pracownia-digitalizacji/wykonaj-tradycyjn-ludow-rze-b/) oraz eŚwiatowid.pl (w plikach dołączonych do artykułu).

- Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z regulaminem - dodają organizatorzy. - Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją jego zapisów bez zastrzeżeń.

Wystawa, która zaprezentuje wyniki warsztatu oraz organizowanego w Godkach w dniach 23-29 sierpnia pleneru artystycznego, odbędzie się 18 października 2016 r. o godz. 17, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Przed wernisażem zaplanowano spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Na wystawę i spotkanie wstęp jest bezpłatny, realizatorzy projektu już dziś zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych tematyką regionalną.

 

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga oraz portal kulturaludowa.pl


Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184561

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.