Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.08.2016 14:40 Miasto:Region Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Warmia inspiruje
W ramach projektu jest planowana m.in. digitalizacja 3D wybranych zabytków. Zdjęcie sanktuarium św. Rocha w Tłokowie zostało wykonane w czasie jednego z wyjazdów dokumentacyjnych związanych z digitalizacją...
W ramach projektu jest planowana m.in. digitalizacja 3D wybranych zabytków. Zdjęcie sanktuarium św. Rocha w Tłokowie zostało wykonane w czasie jednego z wyjazdów dokumentacyjnych związanych z digitalizacją... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Piętnaście osób, mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego i innych miejsc Polski, weźmie udział w plenerze artystycznym Warmio, quo vadis?, który od 23 do 29 sierpnia odbędzie się w Godkach, koło Jonkowa.

Plener jest organizowany za sprawą projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Cel twórczego spotkania? - Udokumentowanie, zapisanie w zróżnicowanych formach wyrazu artystycznego aktualnego stanu zachowania wsi warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kultury ludowej i tradycyjnej. 

Swoje zgłoszenia nadesłało 39 osób.

- Cieszymy się, że na hasło „Warmia” odpowiedzieli studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy i nauczyciele, uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu oraz osoby, które po prostu kochają sztukę i same tworzą - mówią organizatorzy. - Mamy tak wielu utalentowanych ludzi i to wyjątkowa przyjemność móc oglądać ich prace. Za wszystkie zgłoszenia gorąco dziękujemy. 

W związku z tym, iż liczba chętnych była większa, niż liczba miejsc, pod uwagę wzięto portfolio, zgłoszone prace. Osoby zakwalifikowane do udziału w plenerze to: 

Paulina Borysik 
Sara Hupas
Barbara Jakubasz

Anna Karatkiewicz 
Karolina Kardas 
Jakub Markiel
Dominika Paszkowska
Katarzyna Piróg
Ewa Pisarska 
Matylda Polak 
Natalia Rałska 
Michał Sęczawa 
Aneta Siurnicka 
Fryderyk Sosnowski - Kessler
Paula Karina Śwituszak

Miejscem pracy twórczej i zakwaterowania będzie Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne Pani Doroty Łepkowskiej w Godkach. Uczestnicy pleneru będą mieli okazję bliżej poznać historię, kulturę i sztukę Warmii. Będą również mieli możliwość zastanowienia się nad tym, co stanowi o wyjątkowości wsi w tym regionie, co wyróżnia wieś warmińską na tle kraju i Europy, kim byli dawni Warmiacy i kim są dzisiejsi mieszkańcy, w jakich formach, przedmiotach, miejscach, zachowaniach itp. można odnaleźć ślady przeszłości, jak również co można uznać za materialne i niematerialne ślady dziedzictwa kulturowego Warmii i Warmiaków. W programie pleneru znajdą się m.in. spotkania z Jagodą Semków (kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Braniewa) oraz Haliną Różewicz – Książkiewicz, cenioną artystką z Elbląga, dla której Warmia jest od lat drugim domem. 
            
- A wszystkich zainteresowanych tematyką warmińską już dziś zapraszamy na wystawę poplenerową - 18 października 2016 r. o godz. 17 do Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Przed wernisażem będzie spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny - mówią organizatorzy. 

 

Partnerzy projektu Warmio, quo vadis? 

Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga i Portal KulturaLudowa.pl 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5900116

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.