Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.03.2016 15:59 Miasto:Olsztyn Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
W hołdzie wielkim polskim mistrzom...
Jedna z prac...
Jedna z prac...

... których dzieła podziwiam, przedstawiam cykl portretów siedemnastu mistrzów malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. Czas, w którym tworzyli swoje dzieła, to mój ulubiony okres w historii malarstwa polskiego. Mimo różnic artystycznej formy i ekspresji twórczej, wszyscy z przedstawionych malarzy portretowali dzieje narodu polskiego i przez to tłumaczyli historię Polski" - tymi słowami Marcin Radziszewski, malarz z naszego województwa, zaprasza na swoją wystawę w Olsztynie.

Marcin Radziszewski urodził się w 1978 roku w Olecku. Przygodę z malarstwem zaczął gdy miał 13 lat. 

"Malowałem zawsze czym się dało, nawet patyk na piasku był dobry. Po szkole podstawowej chciałem iść do Liceum Plastycznego w Supraślu. Nie było pieniędzy i zgody rodziców. Zostałem samoukiem. Uczyli mnie dziadkowie. Zawsze u nich malowałem. Uciekałem też z domu do Zakopanego, tam poznawałem różne techniki na Krupówkach. Obserwowałem portrecistów, jak posługiwali się pastelem, kredką, węglem. Oczy kazały patrzeć i malować, naśladować.

Dziś wyrobiłem swój styl i technikę. Swoje prace pokazywałem mieszkańcom Olsztyna na ponad 10 wystawach. Byłem laureatem II Wystawy Twórczości i Rzemiosła Artystycznego w Ełku. Jestem podwójnym stypendystą Prezydenta Olsztyna. Należę do Związku Plastyków Warmii i Mazur. Cały czas maluję, szczególnie olejami - to mi pasuje najbardziej. Lubię robić portrety ludzi. Tym żyję i to kocham. Już do końca życia będę to robił. Sztuka buduje sens mojego życia, bycia tu i teraz. Rozwija ducha do takiego stopnia, aż rozrywa duszę. Uspokaja i wycisza. Budzi i odkrywa. Dzięki sztuce myśl wyczuwa rzeczy. Dlatego muszę malować jak dziecko, cały czas i się z tego cieszyć, bo to jest piękność w piękności życia" - mówi Marcin Radziszewski.

Wernisaż pt. Portrety malarzy polskich w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (Stare Miasto 33) jest w najbliższy piątek, 4 marca, o godz. 17. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5784011

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.