Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.02.2016 15:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Żuławy. Wybierz się w podróż… w przeszłość

Jak 160 lat temu wyglądały Żuławy i miasta takie, jak Gdańsk czy Elbląg? 14 marca w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu odbędzie się spotkanie na temat niedawno wydanej książki Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856

Autorem Szkiców… jest Ludwig Passarge, podróżnik, pisarz, tłumacz, wydawca i sędzia (z wykształcenia prawnik). Urodził się w 1825 roku na terenie dawnych Prus Wschodnich, w Wolittnick (obecnie: Primorskoje, Rosja), w powiecie Heiligenbeil (Mamonowo). Zmarł w 1912 roku w zachodnich Niemczech. W książce Passarge opisuje jak połowie XIX wieku temu wyglądały Żuławy oraz miasta takie, jak Gdańsk czy Elbląg, jak wyglądał krajobraz kulturowy, jak żyli i czym zajmowali się ludzie.

Publikację przygotowało gdańskie Wydawnictwo Oskar, które specjalizuje się w tematyce regionalnej, zwłaszcza pomorskiej i żuławskiej oraz historycznej, wydawca m.in. powieści Güntera Grassa i Stanisławy Fleszarowej - Muskat. Tekst w przekładzie Wawrzyńca Sawickiego przygotował, opatrzył przypisami i posłowiem Jacek Borkowicz. Całość liczy około 360 stron, ilustrują ją grafiki z epoki, pochodzące ze zbiorów Krzysztofa Gryndera.

Prof. Andrzej Januszajtis, pasjonat i popularyzator historii regionu, w Słowie wstępnym podkreśla, że Ludwig Passarge był "bystrym obserwatorem i świetnym pisarzem", a Szkice z podróży to prawdziwe arcydzieło: "Lektura książki „Z wiślanej delty” jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron, z którego wiele przetrwało do dziś".

Z zainteresowanymi regionem mieszkańcami Elbląga i okolic spotka się i porozmawia warszawski historyk, publicysta i podróżnik Jacek Borkowicz, który merytorycznie opracował Szkice z podróży…. Spotkanie, które odbędzie się w Galerii Nobilis na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich Światowid, poprowadzi Krzysztof Grynder, prezes Wydawnictwa Oskar.

Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny. Na miejscu będzie można kupić książkę Ludwiga Passarge oraz inne publikacje dotyczące Żuław i Powiśla, łącznie około 100 tytułów.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6677639

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.