Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.02.2016 13:40 Miasto:Region Kategoria:Etnografia Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Pielęgnuj, świętuj i święć... tradycję!
fot. mat. prasowe organizatorów
fot. mat. prasowe organizatorów

Palmy wielkanocne święci się w Polsce od średniowiecza. Obecnie, w zależności od regionu, różnią się one wyglądem i techniką wykonania. Te najpiękniejsze można zgłosić do regionalnego konkursu na palmę wielkanocną, który ogłosili: Parafia św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko oraz Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku.

Tradycyjnie palmy przygotowywano z gałązek wierzby, malin i porzeczek, które ścinało się w Środę Popielcową i przechowywało w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiołu używa się w następnym roku, gdy w Popielec ksiądz posypuje nim głowy wiernych.

Konkurs jest pomysłem na kultywowanie i propagowanie tradycji wśród mieszkańców gminy Tolkmicko oraz innych części województwa warmińsko-mazurskiego, pozwoli także zaprezentować umiejętności artystyczne wykonawców, umożliwi ich twórczą konfrontację i wymianę pomysłów w pracy artystycznej.

Tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej może być wykonany indywidualnie lub zbiorowo - bez ograniczeń wiekowych. Można zgłosić palmy wykonane z naturalnych surowców, takich jak pędy wierzby, bibuła, suszone kwiaty, bukszpan itp. - forma i technika wykonania prac jest dowolna.

Regulamin określa natomiast minimalną wysokość palmy na 1 metr. Prace należy dostarczyć do kancelarii  Parafii św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku do 14 marca, rozstrzygnięcie nastąpi w Niedzielę Palmową, 20 marca po Mszy św. o godz.12. Powołane przez organizatorów jury oceni zgodność wykonania z regulaminem konkursu, ogólny wyraz artystyczny i pomysłowość oraz technikę wykonania i dobór materiałów. Dla zwycięzców i uczestników przewidziano pamiątkowe dyplomy i upominki.

Regulamin - na stronach: swiatowid.elblag.pl oraz salezjanie-tolkmicko.pl .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5653792

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.