Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.02.2016 16:25 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Eros i inni
Kafel piecowy ze zbiorów MAH, fot. nadesłana
Kafel piecowy ze zbiorów MAH, fot. nadesłana

Jak w czasach nowożytnych traktowano miłość zmysłową? O tym postanowili opowiedzieć autorzy nowej wystawy w elbląskim muzeum. Wernisaż - w najbliższy piątek, 12 lutego.

Tematykę miłości zmysłowej, cielesnej, fizycznej dawni twórcy podejmowali na różne sposoby. Jedni woleli mówić o niej subtelnie, w sposób zawoalowany, inni - zupełnie wprost, bezpośrednio, bez ogródek i dosadnie.   

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu będzie można obejrzeć m.in. XIX-wieczną kolekcję odlewów gemm, które nawiązują do popularnych w starożytności ozdób (na szlachetnych lub półszlachetnych kamieniach ryto wizerunki bogów i scenki rodzajowe). Na gemmach, które pokaże muzeum, pojawia się mityczny bóg płodności i urodzaju Priapus. Będzie można także zobaczyć np. kafle piecowe ze scenami zalotów i przedmioty oraz ciekawostki związane z historią pasa cnoty czy prezerwatywy. 

Ekspozycja, która będzie czynna do maja, pokazuje - jak zapowiadają jej twórcy - sferę uczuć "z różnych punktów widzenia - przez pryzmat religii, filozofii, medycyny czy astrologii. A wszystko zostało zilustrowane ikonografią z epok oraz efektami dźwiękowymi - rozmowami kochanków - bohaterów popularnej powieści Pierre'a Choderlosa de Laclos „Niebezpieczne związki”".

Autorkami przedsięwzięcia są: Joanna Fonferek i Urszula Sieńkowska. Scenografię i aranżację plastyczną przygotował Andrzej Szwemiński.

Początek wernisażu w budynku dawnego Gimnazjum Elbląskiego: godz. 18.30. 

"Ze względu na niektóre z prezentowanych treści wystawa "Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych" jest przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia. W przypadku młodszych gości prosimy o zwiedzanie za zgodą i w towarzystwie rodziców lub osób pełnoletnich" - czytamy w zapowiedzi prasowej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6677454

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.