Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.01.2016 13:58 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Formy w formie... cyfrowej
fot. mat. prasowe CSE
fot. mat. prasowe CSE

Jest ich sześć. Każda jest wyjątkowa. Każda ma swoją historię. I każda została zdigitalizowana. Elbląskie formy przestrzenne z okazji 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych zostały dokładnie zeskanowane i przeniesione do świata wirtualnego. Dziś można oglądać efekty tej pracy w internecie.

I Biennale Form Przestrzennych z 1965 roku, podobnie jak kolejne edycje, odbyło się m.in. dzięki zasłużonemu dla życia kulturalnego Elbląga Gerardowi Kwiatkowskiemu. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia polegała w szczególności na mecenacie miejscowych Zakładów Mechanicznych Zamech.

Robotnicy i inżynierowie zatrudnieni w Zakładach brali czynny udział w projektowaniu i późniejszej realizacji artystycznych wizji zaproszonych na biennale artystów. Była to również próba estetyzacji i artystycznej organizacji miasta odbudowywanego ze zniszczeń wojennych. Ustawienie w miejskiej przestrzeni struktur rzeźbiarskich, tworzyło z tej przestrzeni pewnego rodzaju otwartą galerię.

Dziś na terenie Elbląga można oglądać 53 formy.

- Z okazji 50-lecia I Biennale postanowiliśmy zdigitalizować wybrane obiekty tak, by były dostępne nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również wirtualnej - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Zależało nam, aby upamiętnić ważne dla naszego miasta wydarzenie i zachować formy w wersji cyfrowej dla przyszłych pokoleń.

Prace nad przeniesieniem form przestrzennych do formatu 3D trwały około trzech miesięcy.

- Samo skanowanie jednego obiektu zajmowało około 4 godziny, nie zawsze sprzyjające były warunki pogodowe, ale spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem elblążan. Podchodzili, pytali co robimy, cieszyli się, że coś się z formami "dzieje" - mówi Marcin Rysicki z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Skanowanie to był tylko pierwszy element cyfryzacji. Później skany trzeba było wyczyścić, opracować - to było najbardziej czasochłonne. Długo trwały też konsultacje z artystami i ich spadkobiercami tak, by również prawnie wszystko zostało uregulowane.

Sześć form do digitalizacji wybrali pracownicy Centrum Sztuki Galeria EL, które było partnerem przedsięwzięcia. Wszystkie obiekty pochodzą z I Biennale.

Na stronie cyfrowewm.pl oglądać można: konstrukcję Juliusza Woźniaka, która jest częścią realizacji grupowej przy Al. Tysiąclecia, kompozycję Lecha Kunki umiejscowioną na Placu Słowiańskim, pracę Henryka Stażewskiego, która znajduje się na skwerze pomiędzy ulicami: Rycerską i Przymurze - na wysokości ul. Kowalskiej, rzeźbę Zbigniewa Dłubaka na terenie parku im. Michała Kajki oraz rzeźbę Magdaleny Abakanowicz  - obecnie ulokowaną w pobliżu I LO, a także rzeźbę Zbigniewa Gostomskiego, znajdującą się przy Placu Jagiellończyka, w pobliżu Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Pracę nad cyfryzacją obiektów wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Światowidzie. Pracownia powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w Sieci; jako pierwsza w regionie archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości, prócz form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek oraz eksponaty z muzeów Warmii i Mazur.

Zobacz: cyfrowewm.pl/obiekty/63/formy-przestrzenne  .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5774834

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.