Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.01.2016 10:23 Miasto:Region Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Redakcja Placówka:Brak
Na posag i na całe życie - zobacz!
Kadr z materiału filmowego...
Kadr z materiału filmowego...

Przez wieki na Żuławach, w delcie Wisły, wykształciła się specyficzna kultura, odrębna od sąsiadujących regionów. Jej ślady, w postaci charakterystycznego krajobrazu kulturowego i dużej liczby zabytków, są widoczne do dziś. Przedmioty, których używali i którymi otaczali się dawni Żuławiacy, wciąż są w niektórych wiejskich domach. Przechowują je także muzea. 

Muzeum Narodowe w Gdańsku posiada około 500 zabytków, pozyskanych głównie w latach 60. i 70. XX wieku, a także w 2008 roku, w trakcie badań terenowych i od kolekcjonerów. Część obiektów w latach 70. przekazały Oddziałowi Etnografii inne działy gdańskiego muzeum, które w tamtym czasie nosiło nazwę Muzeum Pomorskiego. Wśród przedmiotów, które pokazują bogactwo kultury materialnej dawnych Żuławiaków, są te związane z gospodarstwem domowym, rolnictwem i rybołówstwem oraz meble. 

Pojedyncze egzemplarze mebli żuławskich przechowują także inne muzea na Pomorzu. Wyjątkowość gdańskiego zbioru polega na tym, że zawiera on niemal kompletne zestawy mebli stanowiących wyposażenie wnętrz dawnych domów żuławskich. Są to szafy malowane, skrzynie odzieżowe - malowane i intarsjowane, różnego rodzaju krzesła, zydle, łóżka i kołyski.

Niestety, miejsce pochodzenia wielu z nich nie jest znane. Ale o pozostałych wiadomo więcej. To meble głównie z XIX wieku. Część powstała jeszcze w XVIII wieku. W większości pochodzą z kilkunastu miejscowości powiatu nowodworskiego.

Wśród skrzyń są dwie zdobione techniką intarsji - z Błotnika i Orłowa. Zapewne zajmowały eksponowane miejsce w bardzo zamożnych domach. Obecnie ma je pod opieką Oddział Etnografii gdańskiego muzeum. 

This text will be replaced

 Zdjęcia do felietonu powstały w 2014 r., w czasie realizacji projektu S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  

 

Realizacja: Marta Hajkowicz
Zdjęcia: Jacek Szulecki
Montaż: Tomasz Misiuk

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10905
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5512336

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.