Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.12.2015 23:27 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Czy na pewno chcesz się wyspowiadać? (recenzja)

Zbrodnie sprowokowane mroczną tajemnicą, która nigdy nie powinna wyjść na jaw. Miejscowość, w której reputacja okazuje się ważniejsza od czyjegoś życia. O powieści Tomasza Mackiewicza Spowiedź pisze Edyta Bugowska.

Debiutujący na rynku kryminałów Tomasz Mackiewicz akcję swojej pierwszej powieści Spowiedź umieszcza w Ogrodach, niewielkiej miejscowości pod Warszawą. Ta, jak każde tego typu miejsce, ma swoje wady i zalety. Do pierwszych należą wścibstwo mieszkańców, to że wszyscy wszystko o sobie wiedzą (albo przynajmniej tak myślą) i to, że sekrety "pozostają w rodzinie".

To właśnie tu wydarza się zbrodnia, którą trudno wytłumaczyć. Powszechnie szanowany ksiądz zabija swoją parafiankę, o równie nieposzlakowanej opinii, a następnie popełnia samobójstwo. W tę wersję nie wierzy córka zamordowanej, która po wielu latach wraca do Ogrodów. Próbuje wyjaśnić zbrodnię i... sama popełnia samobójstwo.

Spisana przez nią historia trafia do wydawniactwa, na biurko Olgi Wagner, która dziwnym trafem w dzieciństwie mieszkała w Ogrodach, a w dodatku jest detektywem - amatorem. Co prawda, Olga do tej pory nie zajmowała się zabójstwami, ale w związku z tym, że jej życie jest nudne i poukładane, i brakuje w nim dreszczyka emocji postanawia wszcząć własne śledztwo.

Wprowadzenie w ten sposób detektywa - amatora jest pierwszym zgrzytem. Bohater jest słabo umocowany w powieści, mało wiarygodny w roli detektywa. Niezła postać starego policjanta i ciekawy zabieg z niezbyt lotnym, ale bardzo ambitnym zastępcą, czyhającym na błąd przełożonego, interesująca postać paparazzi, w dużej mierze rekompensują braki. Rekompensuje je również niezłe tempo akcji. Książkę czyta się szybko i z przyjemnością. To kryminał lekki i przyjemny, w sam raz na dłuższy wieczór z książką. To debiut Tomasza Mackiewicza w dziedzinie kryminału, więc życzę autorowi jak najwięcej inspirujących doświadczeń i z przyjemnością sięgnę po następną książkę. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6629905

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.