Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.12.2015 16:35 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Góral, filozof, po prostu Człowiek
fot. mat. prasowe WBP
fot. mat. prasowe WBP

W tym roku minęło 15 lat od śmierci filozofa i pisarza ks. Józefa Tischnera - człowieka wyjątkowego, który przy pomocy dowcipu potrafił rozwiązywać poważne spory. W najbliższy poniedziałek, 14 grudnia, w Olsztynie, o ks. Tischnerze opowiedzą: jego brat Kazimierz, a także Szymon Wróbel, autor filmu dokumentalnego i książki Jego oczami oraz dziennikarz Gazety Olsztyńskiej Marek Barański.

Na publikację Jego oczami, wskazuje Sylwia Białecka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, składają się rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, a także opis kulis pracy na planie filmowym i najciekawszych przygód, z którymi twórcy spotkali się podczas ponad pokazów filmu w Polsce i za granicą.

- Olsztyńskim akcentem jest niepublikowany w całości wywiad z ks. Józefem Tischnerem z 1990 roku, przeprowadzony przez dziennikarza Gazety Olsztyńskiej Marka Barańskiego, który również będzie gościem poniedziałkowego spotkania - dodaje Sylwia Białecka. 

"Książka opowiada o księdzu profesorze Józefie Tischnerze, ale nie o jego naukowych dokonaniach, ale jako o człowieku: bracie, koledze, przyjacielu, wykładowcy filozofii, miłośniku góralszczyzny, publicyście Tygodnika Powszechnego, przewodniku duchowym górali i akademickiej młodzieży w Krakowie.

Wspominają go osoby, dla których był bliską osobą, ważną częścią ich życia. Ks. prof. Tischner bez wątpienia był wybitnym naukowcem, teologiem i filozofem, którego twórczość naukowa stanowi piękną kartę w historii polskiej myśli filozoficznej, ale jego fenomen polegał na tym, że potrafił skomplikowaną materię filozoficzną i teologiczną przedstawiać w sposób zrozumiały, i dla studentów, i dla swoich sąsiadów górali, i dla widzów, bo i jego telewizyjne felietony cieszyły się dużą popularnością.

Potrafił ciekawie i prostym językiem mówić o spawach ważnych, potrafił też słuchać i prowadzić dialog z osobami o odmiennych poglądach, każdym słowem i gestem okazując im zainteresowanie i szacunek, jak na człowieka dialogu przystało.

Mówił o wolności, która jest „trudnym darem” i nie jest łatwo ani z niej odpowiedzialnie i dobrze korzystać, ani zaakceptować fakt, że wolność oznacza prawo wyboru oraz różnorodność i odmienność, również poglądów. Mówił o potrzebie zaufania do innych i życzliwości, „która rodzi życzliwość”, o różnych drogach dochodzenia do prawdy i prawie do szukania własnej drogi " - pisze we wstępie prof. dr hab. Katarzyna Pokorna - Ignatowicz.

Spotkanie w Czytelni Czasopism Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (Stary Ratusz, ul. Stare Miasto 33) zacznie się o godz. 17. Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6677225

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.