Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.11.2015 12:20 Miasto:Elbląg Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Smaki Żuław - dawniej i dziś
Słynna kiełbasa menonicka... Autorem fotografii jest Marek Opitz...
Słynna kiełbasa menonicka... Autorem fotografii jest Marek Opitz...

Na ponowne odkrycie czekają na pewno gęsina i brukiew. Ale nie tylko. ​Historyczne, sprawdzone receptury z terenu Żuław mogą być inspiracją do przygotowania oryginalnych potraw z ryb i mięsa, zup czy dań jednogarnkowych. 25 listopada w Elblągu do gotowania po żuławsku będzie namawiał Artur Wasielewski, ​autor książki K​ulinaria żuławskie​​. Atrakcją spotkania będą prezentacje ​potraw i produktów regionalnych.

Albumowa publikacja zawiera prawie 100 przepisów na dania z mięsa, ryb, warzyw i owoców, zupy, potrawy mączne, wyroby mleczne, desery i… piwo żuławskich chłopów. Są ciekawostki o pochodzeniu poszczególnych specjałów i produktów. Wprowadzenie historyczne napisał dr Jerzy Domino, o wyrobach mlecznych opowiedział Krzysztof Jaworski. Całość ilustrują zdjęcia archiwalne Klubu Nowodworskiego i fotografie Marka Opitza.​

Książka zachęca do poznania Żuław od strony kuchni. Receptury pochodzą bowiem z różnych okresów historii i pojawiają się np. we wspomnieniach dawnych mieszkańców tych terenów.

- W wyniku II wojny światowej w naszym regionie doszło do całkowitej wymiany ludności. Obecnie żyje tu już trzecie pokolenie powojennych osadników. Nowi ludzie przywieźli własne tradycje, także kulinarne i własne smaki. Książka ​K​ulinaria żuławskie​ może być dobrą okazją, aby zastanowić się ile w naszym codziennym jadłospisie jest z kuchni naszych rodziców i dziadków, które potrawy należy zapisać i przekazać dzieciom oraz wnukom, i czy warto coś zmienić - wprowadzić nowe potrawy lub  produkty - mówi Artur Wasielewski, który jest technologiem żywności i pasjonatem historii Żuław. - Na pewno warto sięgać po to, co lokalne i możliwe do zdobycia np. na lokalnych targowiskach - po świeże warzywa i owoce, po miody, wędliny i mięsa ​od tutejszych producentów czy ​po ​ryby, bo zbiorników wodnych mamy pod dostatkiem. Warto również otworzyć się na ciekawe, oryginalne, a zapomniane smaki tradycyjnej żuławskiej kuchni.
 
​Rozmowie o książce będą towarzyszyły prezentacje kulinarne​, które​ przygot​ują: Cedrowy Dworek - Hotel Restauracj​a w Cedrach Wielkich (smakołyki kuchni żuławskiej), Dom Podcieniowy Mały Holender w Żelichowie / Cyganku (smarowidło po żuławsku na gęsim tłuszczu z jabłkiem, cebulą, wątróbką, przyprawione bylicą i majerankiem na żytnim chlebie z kiszonym ogórkiem) oraz sklep internetowy zulawskiesmaki.pl z Lasowic Wielkich w gminie Malbork.

Miejsce: Galeria Nobilis Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Plac Jagiellończyka 1.​ Początek o godz. 18.

Wstęp jest wolny. 

***

Więcej informacji o książce i radiowa rozmowa z autorem - tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5634891

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.