Już dzieci należy uczyć oszczędzania. Ładna skarbonka potrafi skutecznie wesprzeć nasze wysiłki, by składać grosz do grosza. Ponad 200 zabytkowych skarbonek ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach na Litwie, które można obejrzeć w Muzeum w Mrągowie, przekonuje, że "opakowanie" dla naszych skarbów może mieć znacznie większą wartość, niż złożone w nim pieniądze.
Na wystawie przygotowanej przez Małgorzatę Okulicz znalazło się 216 skarbonek, które powstały od XVI do połowy XX wieku. Wykonano je z rozmaitych materiałów: z gliny, drewna, gipsu, kutego żelaza, miedzi, mosiądzu, nowych stopów metali, a nawet srebra i złota. Zdarzają się przedmioty malowane i platerowane: srebrzone, złocone, miedziowane, cynowane czy niklowane.
(fot. mat. pras. muzeum)
- Najstarszą grupę w kolekcji stanowią obiekty pozyskane w trakcie prowadzonych na Litwie wykopalisk archeologicznych - niewielkie gliniane skarbonki, w formie cebulek tulipana, z XVI-XVII wieku, z których pieniądze można było wydobyć dopiero po ich stłuczeniu - informuje Agata Grzegorczyk - Wosiek z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którego oddziałem jest Muzeum w Mrągowie. - Trzon kolekcji - 207 obiektów - to skarbonki powstałe na przestrzeni 150 lat, od początku XIX do połowy XX wieku. Pojedyncze można datować na XVIII wiek. Niewielką grupę stanowią obiekty sakralne: mocowane do ściany, swobodnie stojące lub takie, które były obnoszone wśród wiernych. Dwie z nich mają formę synagogi. Część skarbonek nawiązuje do świata bajek, są też takie, których forma odbiega od dotychczas znanych - to domowe kasy oszczędności. W ważną pozycję w kolekcji trockich skarbonek zajmują żeliwne, produkowane w USA od drugiej połowy XIX wieku, wśród nich kasetki mechaniczne Mechanical Banks, poruszane za pomocą mechanizmu przegubowego, który wprawiając w ruch monetę, kieruje ją do pojemnika.
(fot. mat. pras. muzeum)
Wystawę można odwiedzać do 29 lutego 2016 roku. Muzeum w Mrągowie mieści się przy ul. Ratuszowej 5.