Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.10.2015 11:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Etnografia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Historia zapisana w recepturach

Co jedli i jakich produktów używali w kuchni dawni mieszkańcy Żuław? Które z przepisów i smaków z powodzeniem sprawdzą się dzisiaj? 25 listopada opowie o tym w Elblągu autor książki Kulinaria żuławskie Artur Wasielewski.  

Artur Wasielewski jest technologiem żywności i pasjonatem historii Żuław. Wiadomości o potrawach, które przed II wojną światową i jeszcze wcześniej gościły na stołach mieszkańców regionu, gromadził przez szereg lat. Przy wyborze przepisów kierował się przede wszystkim wspomnieniami dawnych Żuławiaków.

W publikacji, ilustrowanej zdjęciami archiwalnymi oraz wykonanymi przez Marka Opitza, znalazło się niemal 100 przepisów z różnych okresów historii Żuław (a jest i kilka pochodzących z Elbląga). Towarzyszą im ciekawostki o pochodzeniu poszczególnych receptur i okoliczności, w jakich spożywano daną potrawę lub produkt regionalny. Wprowadzenie historyczne napisał dr Jerzy Domino. Autorem części poświęconej wyrobom mlecznym jest Krzysztof Jaworski.   

- Zapraszamy miłośników regionu i tych, którzy po prostu lubią gotować oraz odkrywać nowe smaki. Czekamy na osoby związane z gastronomią oraz młodzież, która lubi gotować i myśli np. o założeniu własnej restauracji. Naszym marzeniem jest, aby w ofercie lokali gastronomicznych czy hoteli, które znajdują się w różnych miejscach Żuław i nie tylko, było więcej potraw regionalnych - mówią organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się w Galerii Nobilis Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Początek o godz. 18. Wstęp jest wolny.

Podczas wieczoru autorskiego będzie można kupić książkę Kulinaria żuławskie, która ukazała się dzięki pomocy Unii Europejskiej, uzyskanej w konkursie Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja, w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

***

Warto posłuchać radiowej rozmowy z Arturem Wasielewskim - tutaj

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5648383

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.