Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.10.2015 13:58 Miasto:Olsztyn Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Scytowie - tak odlegli, tak bliscy?
Mogłoby się wydawać, że choćby na temat starożytności powiedziano już wszystko. Jednak tak nie jest, bo kolejne pokolenia naukowców różnych dyscyplin wnoszą swój wkład do wiedzy o przeszłości... Często np. efekty pracy historyków weryfikują w trakcie wyko
Mogłoby się wydawać, że choćby na temat starożytności powiedziano już wszystko. Jednak tak nie jest, bo kolejne pokolenia naukowców różnych dyscyplin wnoszą swój wkład do wiedzy o przeszłości... Często np. efekty pracy historyków weryfikują w trakcie wyko

W dziejach cywilizacji Scytowie i Celtowie zajmują miejsce tuż za Grekami i Rzymianami - uważa znawca tematu Aleksiej Smirnow. Na przełomie VII/ VI wieku przed naszą erą Scytowie najechali ludy żyjące między Odrą i Wisłą. Co po sobie pozostawili? Tego będzie można się dowiedzieć w najbliższy czwartek, 22 października, w czasie Warsztatów Bałtyjskich w Olsztynie. 

Scytowie, przypomina Wikipedia, były to spokrewnione z Sakami i Sarmatami koczownicze ludy irańskie, wywodzące się z obszarów leżących między Ałtajem a dolną Wołgą. Od końca VIII wieku lub od VII wieku p.n.e. zajmowali północne okolice Morza Czarnego. 

"Dzieje Scytów nierozerwalnie związane są z historią Europy Środkowej i Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu od VIII wieku p.n.e. do IV wieku p.n.e. Ich miejsce w historii wyznacza fakt pośredniczenia w rozpowszechnieniu kultury greckiej na obszarach Europy Wschodniej. Sami Scytowie stworzyli ciekawą kulturę, która odcisnęła swoje piętno na ogromnych przestrzeniach Europy Wschodniej oraz Zachodniej i Środkowej Azji. Państwo scytyjskie stało się ważnym ogniwem w stosunkach kulturalnych i handlowych łączących Azję Mniejszą i Środkową z Europą. Dzięki wymianie handlowej Scytowie wciągnęli obszary środkowego i północnego Uralu, wraz z terenami przyległymi, w orbitę ówczesnego świata" - można przeczytać w Wikipedii.

Scytyjskie ślady w północno-wschodniej Polsce przybliży w Olsztynie dr hab. Miron Wolny, historyk starożytności z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

"Swoje badania naukowe koncentruje przede wszystkim na dziejach Kartaginy - szczególnie tamtejszych elitach władzy, działających w epoce Barkidów oraz na zagadnieniach związanych z okresem hellenistycznym. Jest autorem dwóch obszernych monografii naukowych: Hannibal w Italii 218-217 p.n.e. Studia nad uwarunkowaniami początkowych sukcesów kartagińskich (Olszyn 2007), Studiów nad statusem i kompetencjami dowódców kartagińskich w okresie przewagi Barkidów (Olsztyn 2013), redaktorem i współredaktorem czterech książek oraz kilkudziesięciu rozpraw naukowych.

Swoje badania naukowe prowadził także w Rzymie, Jenie, Berlinie, Wiedniu i Londynie. Dr Wolny stale współpracuje z instytucjami zajmującymi się badaniem historii starożytnej, głównie École Française de Rome. Przynależy do szeregu towarzystw naukowych m. in. do Polskiego Towarzystwa Historycznego (członek zarządu oddziału olsztyńskiego) i Information Science of Knowledge Organization. Za swoje badania naukowe w 2011 roku został wyróżniony Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodego Wybitnego Naukowca" - informują organizatorzy spotkania.

Miejsce: Muzeum Warmii i Mazur. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11126
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6667780

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.