Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.09.2015 10:25 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
The Metropolitan Opera. Live In HD: Trubadur Verdiego
Fot. mat. prasowe organizatora
Fot. mat. prasowe organizatora

Jego muzyka zawiera melodie oddające wielkie uczucia i dramaty. Przez całe życie komponował opery. Z czasem zdobył wielką sławę i uznanie i uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów tego gatunku. Jako pierwszą, w tegorocznym cyklu The Metropolitan Opera. Live In HD, 3 października w Elblągu będzie można zobaczyć operę Trubadur Giuseppe Verdiego.

Giuseppe Verdi nigdy nie zapomniał o tym, że pochodzi z prostego ludu. Komponował utwory pełne melodii ludowych i dzięki swej wspaniałej muzyce, która trafia prosto do serca, stał się jednym z najpopularniejszych kompozytorów nie tylko we Włoszech, ale też na całym świecie. 

Pracę nad librettem Trubadura rozpoczął Salvadore Cammarano, wzorując się na dramacie Trubadur Gutiereza, dokończył zaś Leone Emanuele Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia. Jest ona tragiczna i posępna.

W świecie Trubadura nie ma ludzi szczęśliwych. Cyganka Azucena od lat cierpi - wiele lat wcześniej, chcąc pomścić spaloną na stosie matkę, porwała dziecko hrabiego. Chciała wrzucić je do ognia, ale w ataku szału wrzuciła własnego syna. Wychowała więc i pokochała Manrica, który jest tym porwanym dzieckiem, bratem kolejnego nieszczęśliwego bohatera tej opery hrabiego Di Luny. Rzecz jasna, Manrico nie ma o tym bladego pojęcia. Co gorsze, kocha z wzajemnością Leonorę, w której zakochany jest też Di Luna (rywale nie wiedzą o swoim pokrewieństwie). Dalej jest jeszcze gorzej... A trup ściele się gęsto.

Z wymagającą partią Leonory zmierzy się Anna Netrebko, dodając nową rolę do swojego obszernego już repertuaru. Jej ukochanym trubadurem będzie Yonghoon Lee, wschodząca gwiazda nowojorskiej sceny.

Trubadur na żywo w elbląskim Kinie Światowid - 3 października, o godz. 18.55.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5522030

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.