Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.09.2015 09:40 Miasto:Region Kategoria:Esej i Felieton Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Brak
Ta niedziela należy do Miast Dobrego Życia
Fot. mat. prasowe organizatorów
Fot. mat. prasowe organizatorów

Co roku samorządy zrzeszone w międzynarodowej sieci Cittaslow organizują wydarzenia, które promują ideę Miast Dobrej Jakości Życia. Akcja przybliża wiedzę o ruchu Cittaslow i korzyściach, jakie niesie przynależność do sieci. I właśnie najbliższa niedziela, 27 września, w miasteczkach Cittaslow w naszym regionie będzie dniem, w którym ma być szczególnie kulturalnie, rodzinnie i smacznie.

Oto co się wydarzy: 

Barczewo

godz. 10-15 - Dzień Ślimaka - ekologiczna wyprawa i świetna zabawa!

Organizatorzy przedstawią i wyjaśnią główne założenia ruchu Cittaslow. Zachęcą do dbania o środowisko, zdrowie, tradycję i kulturę, a także do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Wydarzenie adresowane do całych rodzin. Główne planowane działania:

Parada Ślimaka
- Dzień bez samochodu

- gra edukacyjna dla dzieci - Znajdź ślimaka
- malowanie ślimaka na parkingu obok Ratusza 
- zwiedzanie “na okrętkę” obiektów kulturalnych
- Punkt informacyjny Cittaslow 
- konkursy dla dzieci (m.in. na przebranie, plastyczny)
- koncert

Bartoszyce

godz. 11-15 - Bart Quest, czyli odkrywanie bartoszyckich tajemnic

Organizatorzy zapraszają na questing rodzinne odkrywanie zagadek ukrytych w wybranych miejscach miasta. Będzie można poznać m.in. to, co wyróżnia Bartoszyce: baby kamienne, rzekę Łynę, wzgórze zamkowe czy Bramę Lidzbarską. Zabawa łączy elementy harcerskich podchodów i gier terenowych. Zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu, ale też odkrycie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Z kolei na Placu Konstytucji 3 Maja będą odbywać się:

- występy przedszkolaków z programem Na jesienną nutę
- festyn rodzinny „wyprzedaż drobiazgów” - dzieci z rodzicami sprzedają używane, w dobrym stanie zabawki, ubranka, mebelki, rowerki itp. za „grosze”; to ciekawy sposób na rodzinne spędzenie czasu i nauka wartości pieniądza
- zakątek rekreacji dziecięcej (malowanie buziek, składanie baloników, zabawy plastyczne, czytanie   wspólne, zgadywanki itp.)
- stoiska z watą cukrową, gofry,  kącik zabaw

Biskupiec

Do 4 października - konkurs plastyczny Biskupiec - miasto dobrego życia 

Konkurs adresowany do przedszkoli i szkół z miasta oraz gminy. Celem jest popularyzacja idei Cittaslow oraz propagowanie korzyści wynikających z przynależności do sieci. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe, zostanie także przygotowana wystawa w Biskupieckim Domu Kultury. Dodatkowo placówki oświatowe otrzymają informacje dotyczące Cittaslow, aby mogli o tej idei informować w czasie spotkań czy lekcji.

Bisztynek

godz. 14-18 - Architekt Kultury

Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej, we współpracy ze szkołami i stowarzyszeniami, zaprasza m.in. na wystawę grafik i rysunku Wojciecha Dzieszkiewicza w obiekcie nieczynnego kościoła poewangelickiego, grę miejską o tematyce ekologicznej, prezentację dorobku szkół i stowarzyszeń, występy artystyczne zespołów z OKiAL oraz Jarmark rękodzielniczy i Pchli targ. 

 

Dobre Miasto

godz. 12-18 - Cittaslow - Czas relaksu  

W niedzielę Dobre Miasto na chwilę się zatrzyma. Centrum Kulturalno - Biblioteczne, we współpracy ze szkołami i stowarzyszeniami, zaprasza m.in. na grę miejską o tematyce ekologicznej, przedstawienia teatralne o życiu człowieka z przyrodą, prezentację dorobku szkół i stowarzyszeń oraz występy artystyczne zespołów z CKB. 

 

Gołdap

26 września, sobota - godziny wieczorne - Spektakl teatru ognia  

Spektakl w wykonaniu grupy teatru ognia Flash Zone z Domu Kultury w Gołdapi, inspirowany symbolami i wydarzeniami z życia i historii Gołdapi

27 września, niedziela - cały dzień - Nowy Quest Gołdapski

Wydarzenie pozwoli przedstawić zarys historii Gołdapi. Organizatorzy przygotowali sporo zagadek do rozwiązania.

Lidzbark Warmiński

godz. 14-18 - Niedziela Cittaslow 

Aktywny wypoczynek w mieście w nawiązaniu do Światowego Dnia Turystyki i hasła Miliard turystów - miliard możliwości. W programie:
- rajd rowerowy wokół Lidzbarka Warmińskiego
- inauguracja gry miejskiej Pogoń za Kopernikiem
- projekcja filmu The Human Scale
- promocja książki Ewy Lubińskiej Są tacy Warmiacy, czyli slow life po warmińsku
- animacje dla dzieci
- jarmarak rękodzieła
- piknik
- koncert zespołu Allside

Lubawa

godz. 13-19 - Witaminowe Cittaslow 

Wydarzenie promujące zdrowy tryb życia - zdrową żywność i sport. W planie występy lokalnych grup artystycznych i sportowych oraz kawiarenka ze swojskimi ciastami oraz przetworami. Promocja idei Cittaslow poprzez konkursy dla dzieci i dorosłych. Impreza dla całych rodzin. 

Nidzica

godz. 10-14 - Niedziela z Cittaslow

Na zamku w Nidzicy odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty z cyrku nowoczesnego, w tym: zajęcia kuglarskie, żonglerka, fireshow i zabawa z bańkami. 

Nowe Miasto Lubawskie

godz. 15-19 - Święto Pieczonego Ziemniaka 

Spotkanie integracyjne społeczności miejskiej z ziemniakami w roli głównej. Festyny, połączone z konkursami, występami artystycznymi i regionalnymi przysmakami wykonanymi z ziemniaków, stały się już tradycją miasta. 
 

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, społeczność gimnazjalna, wspólnie z Miejskim Centrum Kultury i Urzędem Miasta, zaprosi do gimnazjum wszystkich chętnych. Oprócz występu lokalnego zespołu Paragon i występów młodzieży będą rozgrywki sportowe (piłka nożna i siatkowa) i konkursy z ziemniakiem w roli głównej. Na straganach pojawią się domowe wypieki, z babą ziemniaczaną na czele. Będą warsztaty pieczenia chleba na zakwasie, pokazy zdrowego odżywiania się (z udziałem dietetyka), wystawy: plastyczna i fotograficzna.

Wystawy poprzedził cykl plenerów artystycznych, prowadzonych przez koło plastyczne Gimart i koło fotograficzne. Ich celem było oddanie przez młodych twórców piękna miasta i okolicy. Wystawa zdjęć jest też efektem rajdów rowerowych i pieszych, prowadzonych w ramach zajęć wychowania fizycznego, na których młodzież poznawała okolicę. 

W programie są także warsztaty pt. Poznajemy lokalną kuchnię (prowadzone przez nowomiejskich kucharzy i restauratorów) i gra terenowa. 

Pasym

godz. 16-18 - Aktywny Pasym

- otwarcie wystawy fotograficznej Przyroda Warmii i Mazur
- koncert orkiestry dętej
- konkurs i wystawa pokonkursowa Dzieci malują ślimaka
- koncerty

Reszel

niedziela - Być Cittaslow 

Działania z zakresu kultury, integracji społecznej i promowania idei bycia Cittaslow. Plenerowy plac spotkań mieszkańców przy ul. Mickiewicza 4. W programie:
- koncerty
- konkurs wiedzy o Cittaslow
- konkursy plastyczne
- wystawa produktów dziedzictwa kulinarnego
- wystawy rzemiosła mieszkańców Reszla i okolic

Ryn

godz. 10-18 - Niedziela Cittaslow w Rynie  

- gra miejska Rynolandia

Połączenie popularnej zabawy w podchody z grą RPG i odrobiną wiedzy o historii, architekturze i walorach turystycznych Rynu. Oferta skierowana do rodzin (do 5 osób). 
- Dzień otwarty Orlika - gry i zabawy sportowe na boisku 
- Dzień otwarty Muzeum w Ryńskim Centrum Kultury

 

 

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11052
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6071390

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.