Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.09.2015 12:42 Miasto:Ełk Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Ełckie Centrum Kultury
Picasso powraca

W Ełku będzie można obejrzeć grafiki... Pabla Picassa. Wernisaż w najbliższy czwartek, 10 września.

Pablo Picasso (Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso) żył w latach 1881-1973. Należy do najsłynniejszych artystów XX wieku, a jego prace na rynku sztuki osiągają zawrotne sumy. 

Był kontrowersyjnym, wszechstronnym i płodnym twórcą. Sięgał po rozmaite techniki, formy i tematy. Biorąc pod uwagę samą tylko grafikę, szacuje się, że stworzył około 2 000 prac tego rodzaju. Są wśród nich m.in. drzeworyty, linoryty, staloryty, akwatinty, mezzotinty, litografie i akwaforty.

"W 1937 roku jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża Ambroise Vollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik - akwafort. Zawierała ona pięć zestawów tematycznych i zatytułowana została Suita Vollarda. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem oraz kult aktu.

Technika linorytu reprezentowana jest na ekspozycji przez prace wykonane w latach 60. (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanaliów, korridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które będzie można obejrzeć, są stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty.

W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Prace te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo Montmartre. Na wystawie będą eksponowane odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych.

Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów, to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo Verve Mourlot.

Ozdobą wystawy będą wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna - od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny - Wojna i Pokój z 1954 roku będzie reprezentowany w formie barwnych litografii. Całość dopełni czarno-biała fotografia i autograf artysty" - czytamy w zapowiedzi prezentacji.

Wernisaż w Galerii Ślad Ełckiego Centrum Kultury jest o godz. 18. Wstęp wolny. Grafiki pozostaną w Ełku do 10 października. Będzie można je oglądać każdego dnia, do godz. 18.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10905
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5512091

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.