Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.08.2015 15:40 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Elbląg też jest miastem Solidarności - zobacz i posłuchaj!
Kadr z materiału filmowego...
Kadr z materiału filmowego...

Centralne obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych już trwają. Zaczęły się 14 sierpnia w Gdańsku, finał - 3 września w Jastrzębiu. Elbląg również upamiętni historyczne wydarzenia - w najbliższą niedzielę, 30 sierpnia.

godz. 18, informuje rzecznik prezydenta miasta Joanna Urbaniak, w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona msza. Po niej, o godz. 19, nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe wystąpienia i złożone kwiaty. Wstęp na te uroczystości jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Następnie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka Mirosław Czyżykiewicz (wokal, gitara), Jacek Bończyk (wokal, gitara), Hadrian Filip Tabęcki (fortepian), z towarzyszeniem chóru Cantata i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, przedstawią spektakl muzyczny Raj. Dyrygować będzie Sebastian Perłowski.  

Tytuł widowiska nawiązuje do znanego programu słowno-muzycznego Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Jego wykonanie w auli Politechniki Gdańskiej w maju 1980 roku zostało zarejestrowane i wydane w formie albumu. Widowisko postanowili przypomnieć i na nowo zinterpretować Jacek Bończyk, Mirosław Czyżykiewicz oraz Hadrian Filip Tabęcki. Koncert, który odbył się 1 marca 2008 roku w warszawskim Teatrze Bajka, również został wydany na płycie. Oprócz piosenek do wierszy Jacka Kaczmarskiego, są na niej utwory do wierszy Zbigniewa Herberta. 
 
Na koncert obowiązują zaproszenia.
 
Organizatorzy: Ordynariusz Diecezji Elbląskiej biskup Jacek Jezierski, przewodniczący Elbląskiego Regionu NSZZ Solidarność Jana Fiodorowicza, prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 

***

Okrągła rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to dobra okazja, by przypomnieć, że w działalność opozycyjną wobec władz komunistycznych na długo przed 1980 rokiem, a także później, angażowały się tysiące mieszkańców Elbląga i regionu. 

- Na przełomie 1970 i 1971 roku w około 90-tysięcznym wtedy Elblągu w pewnym momencie strajkowało 13,5 tysiąca ludzi, a spis postulatów politycznych, gospodarczych i społecznych, jakie wysuwały elbląskie zakłady, obejmuje 3500 pozycji - mówił w archiwalnej rozmowie nieżyjący już historyk Stanisław Flis. - W tamtym czasie mieszkańcom Elbląga żyło się gorzej, niż w innych częściach kraju. Średnie zarobki były o wiele niższe. Były kłopoty ze wszystkim, ponieważ Elbląg był - z punktu widzenia władz wojewódzkich - ośrodkiem marginalnym. Ten dramatyczny bunt miał nie tylko podłoże ekonomiczne, ale to był przejaw ogólnej desperacji i frustracji. 

Posłuchaj całej rozmowy tutaj. A tutaj znajdziesz radiowe nagranie z doktorem Karolem Nawrockim z gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki o oporze wobec władzy komunistycznej w regionie elbląskim w latach 1976-1989.  

Ceną za działania na rzecz przemian politycznych i społecznych były represje, które dotknęły wiele osób. Ale w pamięci zachowały się także akty solidarności, również te dokonywane ponad czujnie strzeżonymi granicami państwowymi. Elblążanie, ale nie tylko oni, przez całe lata 80. otrzymywali pomoc humanitarną z Norwegii.

- Od 1980 roku, przez dziesięć lat, z norweskiego Stavanger do Elbląga trafiło 165 tirów darów. Dzięki nim życie wielu osób w stanie wojennym stało się znośniejsze. To był akt prawdziwej ludzkiej solidarności - mówi w archiwalnej radiowej rozmowie red. Juliusz Marek, znany elbląski dziennikarz i pasjonat historii. Nagrania posłuchasz tutaj

Wkład elblążan i mieszkańców regionu elbląskiego w przemiany demokratyczne docenia m.in. Lech Wałęsa. W 2011 roku legendarny przywódca Solidarności przyjął honorowe obywatelstwo miasta. Zobacz felieton z tego wydarzenia - tu i posłuchaj co wówczas powiedział były prezydent RP oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla - tutaj.

Co nam dała Solidarność? Zobacz.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5627469

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.