Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.08.2015 15:56 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Mamy armię rzemieślników - posłuchaj!
Wśród rzemiosł, które powoli odżywają, jest np. podkuwanie koni. Przybywa też pasjonatów kowalstwa. Na zdjęciu z naszego archiwum: kowal z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku...
Wśród rzemiosł, które powoli odżywają, jest np. podkuwanie koni. Przybywa też pasjonatów kowalstwa. Na zdjęciu z naszego archiwum: kowal z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Najwięcej jest przedstawicieli branż: samochodowejdrzewnej, meblarskiej i fryzjerskiej. Niewielu jest szewców, ale pojawiają się i nowe zawody, jak mechatronik. 5 września rzemieślnicy z naszego regionu będą świętowali 70-lecie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. - Dziś każdy może rozpocząć działalność gospodarczą, ale nie każdy przedsiębiorca to rzemieślnik i nie każdy posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe - mówi dyrektor Izby Mieczysław Królicki. - My od lat szkolimy czeladników i mistrzów, wydajemy im dyplomy, a także gwarantujemy jakość usług tych, którzy należą do cechów. 

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie zrzesza 21 innych, mniejszych organizacji: 17 cechowych i 4 spółdzielnie. Reprezentują one łącznie ponad 20 000 pracowników.

Izba realizuje projekty na rzecz ochrony zanikających rzemiosł i stara się dbać o interesy swoich członków. Nie jest to łatwe, bo - jak wskazuje Mieczysław Królicki - problemów, z którymi boryka się cały sektor, nie brakuje.

Do najpoważniejszych należą zbyt częste zmiany przepisów, nadmierne obciążenia fiskalne, a także m.in. zalew produktów np. z Chin, sprzedawanych w cenach, z którymi polski rzemieślnik nie jest w stanie konkurować.

I jeszcze praktyczna porada: nim skorzystamy z usług fachowców rozmaitych specjalności, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą większe zlecenia, sprawdźmy czy dana osoba lub firma należy do cechu. W razie problemów można zwrócić się o pomoc do takiej organizacji, działają również sądy rzemieślnicze. 

Poza tym, warto pamiętać, że rzemiosło ma ciekawą i wielowiekową historię, ale to już temat na inną rozmowę...

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5625039

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.