Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.07.2015 12:50 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Brak
Dopalaczom powiedz: nie!

W Warmińsko-Mazurskiem, tak jak w innych regionach, doszło do wielu zatruć dopalaczami. Na zlecenie wojewody Mariana Podziewskiego powstał film Wybieram życie, którym rozpoczęła się kampania społeczna o śmiertelnym zagrożeniu dla tych, co zażywają dopalaczy.

Wojewoda, przekazuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, apeluje do rodziców o baczne obserwowanie swoich dzieci.

"Gdy stwierdzimy u dziecka:

· całkowitą utratę kontroli zachowania, brak zdolności oceny sytuacji zewnętrznej, utratę kontaktu z otoczeniem
· nadpobudliwość, rozdrażnienie, napady szału
· stany depresyjne, głęboki strach, napady lęku
· bełkot słowny lub niemożność wyartykułowania sensownej wypowiedzi
· halucynacje wzrokowo-słuchowe
· bezsenność
· przekrwienie gałek ocznych
· utratę przytomności
... możemy być niemal pewni, że dziecko bierze dopalacze (...) 

Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze - sprzedają śmierć!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy" - czytamy w komunikacie prasowym. 

***

A oto najważniejsze numery telefonów:

800 060 800 - bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Można tu uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy i o możliwościach leczenia. Mogą tu zadzwonić m.in. rodzice, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Pod tym numerem przekażesz też informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do handlarzy nielegalnych substancji.

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży służy tym, którzy potrzebują wsparcia, opieki i ochrony. Dzwoniący może wyrazić swoje troski, porozmawiać o swoich ważnych sprawach i trudnych sytuacjach. Linię prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje i jest ona dostępna codziennie, w godz. 12-20. Można też kontaktować się drogą elektroniczną - poprzez stronę 116111.pl/napisz

800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci; można tu uzyskać bezpłatne i anonimowa wsparcie i informacje o tym jak przeciwdziałać i pomóc dzieciom, które przeżywają kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych, takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Dostępność: od poniedziałku do piątku, w godz. 12-18 + online pod adresem: pomoc@800100100.pl  . 

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci, np. związane z dopalaczami. Telefon czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 8.15-20. Po godz. 20 i w dni wolne od pracy każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 - jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5625597

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.