Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.07.2015 11:37 Miasto:Kadyny Kategoria:Społeczeństwo Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Kadyny pełne sztuki
fot. kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka, archiwum
fot. kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka, archiwum

Wspólne malowanie, podróż ze szkicownikiem, rzeźbienie w piasku oraz warsztaty z etnologiem to niektóre z atrakcji pleneru w Kadynach. Etnowakacje potrwają do 11 lipca. Przyłączyć może się każdy.

Spotkania na plaży nad Zalewem Wiślanym już na stałe wpisały się w wakacyjny krajobraz Kadyn. Nic dziwnego, ciekawa historia i urokliwy krajobraz tej malowniczej miejscowości już od dziewięciu lat przyciągają artystów, którzy pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marka Szczęsnego tworzą m.in. obrazy, rzeźby i ceramiczne kafle.

To właśnie kafle stały się rozpoznawalnym znakiem Kadyn, więc tradycyjnie podczas pleneru nie zabraknie wypału prac ceramicznych w piecu węgierskim oraz  tworzenia kafli, których pozostałości wciąż można znaleźć nad Zalewem Wiślanym.

- Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się także w rolę etnologów - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizatorka pleneru. - Chętni dowiedzą się na czym polega praca badacza, jak również sami będą gromadzili informacje o Kadynach. Spotkają się z mieszkańcami tej urokliwej miejscowości i kto wie, może zdobędą cenną wiedzę od lokalnych twórców ludowych. 

Plener Kadyny - wioska sztuki odbywa się w tym roku pod hasłem Etnowakacje, ale niezmiennie w programie pozostały działania na plaży, w których mogą wziąć udział mieszkańcy i turyści. Na przykład dziś odbyła się podróż ze szkicownikiem, a o godz. 19 w świetlicy Kadyna prof. Marek Szczęsny przedstawi sylwetkę Wita Stwosza. Opowie m.in. o ostatnich badaniach z zakresu historii sztuki dotyczących nieznanych technik i rozwiązań używanych przez słynnego twórcę w czasie, kiedy był mniej znanym rzeźbiarzem, jak również wtedy, kiedy popadł w niełaskę...

Jutro - w piątek, 10 lipca, w godz. 11-13 w nowej świetlicy w Kadynach odbędą się warsztaty graficzne - tworzenie ex librisów i pieczęci w technikach kakografii, gipsorytu, linorytu, monotypii. Z kolei o godz. 18.30 w świetlicy Kadyna zostanie otwarta wystawa prac uczestników poprzednich plenerów, a na plaży będzie można oglądać efekty prac osób, które biorą udział w tegorocznym. 
 
Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.

Prace, które powstaną podczas pleneru w Kadynach, na początku września będzie można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.  

Plener w Kadynach odbywa się w ramach projektu Rękodzieło - sztuka warta zachodu, który realizuje Stowarzyszenie Jantar wspólnie z Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10967
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5901916

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.