Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.07.2015 11:57 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Z morza do Sieci - posłuchaj!
Digitalizacja obiektów dziedzictwa morskiego to zapewne wyzwanie na wiele lat..., fot. archiwum
Digitalizacja obiektów dziedzictwa morskiego to zapewne wyzwanie na wiele lat..., fot. archiwum (fot. Agnieszka Jarzębska)

Digitalizacja, także w technologii 3D, pozwala w szerszym stopniu, niż kiedykolwiek w historii ludzkości, udostępniać dziedzictwo kulturowe. Spore osiągnięcia ma w tym zakresie Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. 

Placówka ma główną siedzibę nad Motławą, w sercu starówki - i historycznego portu gdańskiego. Ale oprócz obiektów takich, jak słynny Żuraw czy Spichlerze na Ołowiance, zarządza też jednostkami pływającymi: Sołdkiem - pierwszym statkiem pełnomorskim zbudowanym przez polski przemysł stoczniowy i Darem Pomorza - statkiem szkolnym, który od 1929 roku jest związany z Gdynią. Ma również oddziały: na Helu (Muzeum Rybołówstwa), w Tczewie (Muzeum Wisły) oraz w Kątach Rybackich (Muzeum Zalewu Wiślanego). Najnowszym i najnowocześniejszym oddziałem jest oddany do użytku w kwietniu 2012 roku Ośrodek Kultury Morskiej. 

Obecnie w Tczewie, dzięki pomocy Unii Europejskiej, trwa budowa Centrum Konserwacji Wraków Statków, wraz z tzw. Magazynem Studyjnym. Magazyn będzie posiadał aparaturę do renowacji zabytków, w tym skaner 3D i przenośny aparat rentgenowski oraz baseny na konserwowane wraki. Obiekt przy ul. Paderewskiego, w sąsiedztwie Muzeum Wisły i Fabryki Sztuk, będzie też wykorzystywany do celów wystawienniczych. Inwestycja ruszyła w listopadzie 2014 roku i ma się zakończyć w kwietniu 2016 roku. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Centrum Konserwacji Wraków Statków, w którym będzie możliwa digitalizacja 3D, będzie już kolejnym działaniem związanym z cyfryzacją zbiorów. Obecnie powstaje np. wirtualny skansen wraków Zatoki Gdańskiej, a jakiś czas temu głośno było o udokumentowaniu w 3D Żurawia, czyli dawnego dźwigu portowego, jednego z symboli Gdańska. 

Mówi Marcin Kłos, historyk i kierownik działu informatyzacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku:  

This text will be replaced

W "wirtualnym muzeum morskim" można znaleźć i dokładnie sobie obejrzeć zabytki z różnych epok i na różny sposób związane z morzem i żeglugą. Dzięki nim dowiemy się więcej np. o historii budownictwa okrętowego, żeglugi śróglądowej czy handlu morskiego.  

- Rozwój technologii morskich, rzecznych, czy ogólnie - żeglugi odciskał się zawsze mocno na tym jak się toczyła historia, jak rozwijały się całe cywilizacje - wskazuje Marcin Kłos. 

Jak usłyszeliśmy, historyk marzy o digitalizacji potężnego statku Sołdek.

This text will be replaced

Warto zajrzeć do "wirtualnego muzeum morskiego" - tutaj.

A nagranie powstało przy okazji międzynarodowej konferencji Condition.2015, poświęconej konserwacji obiektów archeologicznych wydobytych z morza i digitalizacji dużych obiektów poza kontrolowanymi warunkami pracowni digitalizacji. Wydarzenie odbyło się Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku w maju. 
 
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5607201

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.