Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.06.2015 13:35 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Poprzez śmierć opowiadamy o życiu - posłuchaj!
Badania miejsc pochówku przynoszą nowe informacje, których nie ma w źródłach pisanych...
Badania miejsc pochówku przynoszą nowe informacje, których nie ma w źródłach pisanych...

- W miastach generalnie nie ma już czynnych cmentarzy wokół kościołów, natomiast często nie zdajemy sobie sprawy, że przez cały czas chodzimy po tych cmentarzach. Bo to, że w tej chwili nie ma już nagrobków i widocznych śladów pochówków, to wcale nie znaczy, że tych pochówków nie ma pod ziemią - mówi dr hab. Małgorzata Grupa* z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Małgorzata Grupa należy do najbardziej znanych polskich archeologów. Specjalizuje się w archeologii średniowiecza i nowożytności, archeologii podwodnej, konserwacji tkanin, skóry, drewna, metalu, kości, a także zabytków o tzw. złożonych strukturach surowcowych. 

Wykonała konserwację i analizę m.in. szat Anny Wazówny (które złożono do grobu w czasie uroczystości pogrzebowych w 1996 roku), sukni z grobu ze Strzelna, szat grobowych - liturgicznych i świeckich - z Lublina (za co otrzymała nagrodę Unii Europejskiej - Europa Nostra 2002) i Lubiniatkanin z Gdańska, Torunia, Szczecina, Inowrocławia, Kałdusa, Gruczna, Dąbroszyna, Brzozy. 

Brała udział w wykopaliskach w konkatedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, których celem było odnalezienie miejsca wiecznego spoczynku bł. Doroty z Mątowów, zmarłej w Kwidzynie w 1394 roku. W czasie tych badań odkryto szczątki - jak się później okazało - trzech wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego: Wernera von Orseln, Ludolfa Koenig von Wattzau oraz Henryka von Plauena, którzy godność wielkich mistrzów sprawowali w XIV i XV wieku.

Dr Grupa wykonała dokumentację konserwatorską artefaktów z żydowskich obozów koncentracyjnych w Bełżcu i Sobiborze. A za konserwację zabytków wydobytych z grobów polskich żołnierzy zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje otrzymała nadany przez prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi.  W lipcu, już kolejny raz, powróci do Gniewa (województwo pomorskie)

- Badania archeologiczne na terenie dawnego cmentarza i w kościele św. Mikołaja w Gniewie trwają już kilka sezonów. Ich wyniki układają się nie tylko w opowieść o danej populacji konkretnej miejscowości i okolicy, ale też o architekturze, kontaktach handlowych itd. W tutejszych pochówkach pojawiło się np. najwięcej przypadków syfilisu, jakie do tej pory odnotowaliśmy w czasie badań - mówi archeolog:   
This text will be replaced

Mimo wcześniejszych oczekiwań, w kościele w Gniewie nie znaleziono krypty Radziwiłłów, ale udało się tam odkryć ponad 500 gatunków jedwabi!

- O wynikach naszych badań opowiada specjalna publikacja. Podobnie było w przypadku wykopalisk w Kwidzynie. Tego rodzaju książki promują też dane miejsca - mówi dr Grupa. - Staramy się również ludziom przedstawić te historie poprzez wykonywanie kopii strojów, które po wydobyciu z miejsc badań konserwujemy i rekonstruujemy w związku z tym, że moja ekipa jest dwuzawodowa - jesteśmy archeologami i konserwatorami zabytków archeologicznych. W tej chwili mamy kolekcję historii mody liczącą 20 strojów męskich i damskich. Dzięki niej możemy np. opowiadać o historii koronek czy peruk:  

This text will be replaced

Kolejne miejsca i sezony wykopaliskowe przynoszą nowe, często zaskakujące informacje, których nie ma w źródłach pisanych, jak choćby ta, że kurtki puchowe nie są wynalazkiem XX wieku.

A w planach Małgorzaty Grupy są badania w Plutach, wsi w powiecie braniewskim, w gminie Pieniężno, gdzie znajdują się nowożytne pochówki protestantów. Przy okazji będzie to szansa na opowieść o historii... sztucznych kwiatów:

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10959
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5848537

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.