2015 jest Europejskim Rokiem Rozwoju - tak zdecydowali: Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Rada ds. Zagranicznych UE. Jak Warmia i Mazury oraz inne regiony Polski Wschodniej mogą wspierać działalność na rzecz krajów słabiej rozwiniętych, w tym państw Partnerstwa Wschodniego, które wprowadzają demokratyczne zmiany ustrojowe? To jeden z tematów seminarium, które w dniach 24-26 czerwca organizują w Olsztynie: Fundacja Borussia i Dom Polski Wschodniej.
Wśród ekspertów, którzy zabiorą głos w czasie sesji są m.in. prof. Hubert Orłowski (Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia), Krzysztof Czyżewski (Fundacja Pogranicze, Krasnogruda), Krzysztof Stanowski (Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Lublin), dr Wiktor Romanowski (Północno-Zachodnia Akademia Służby Państwowej - filia w Kaliningradzie), dr Iwona Liżewska (Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia), Ryszard Michalski (Centrum Edukacji i Inicjatyw Regionalnych, Stowarzyszenie Tratwa, Olsztyn), Aleksandra Zińczuk (Fundacja Teren Otwarty, Lublin) oraz Yulia Bardoun i dr Ilya Dementiev (Agencja Inicjatyw Kulturalnych Tranzyt, Kaliningrad). W programie jest także np. prezentacja Podręcznika dialogu, wydanego przez Fundację i Ośrodek Pogranicze, przy współpracy z Domem Polski Wschodniej.
"W gronie przedstawicieli instytucji i organizacji z Warmii i Mazur, innych regionów Polski Wschodniej oraz ich partnerów, zajmujących się dialogiem międzykulturowym, różnorodnością, demokratyzacją, problemami i wyzwaniami stojącymi przed regionami pogranicza, chcemy się zastanowić, na ile budowanie współpracy międzysektorowej i międzynarodowej z sąsiadującymi krajami obszaru Partnerstwa Wschodniego oraz - w przypadku Warmińsko-Mazurskiego - z Obwodem Kaliningradzkim FR i wzmacnianie postaw obywatelskich przez działania kulturalne i edukacyjne mogą stać się czynnikiem ich rozwoju.
Jak w odwołaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego budować wśród mieszkańców regionów pogranicza, które od wieków stanowiły miejsce styku wielu kultur, narodów i tradycji, świadomość wspólnej odpowiedzialności i solidarności ponad granicami? W jaki sposób Warmia i Mazury i inne regiony Polski Wschodniej mogą się włączać w działalność na rzecz krajów słabiej rozwiniętych, w tym krajów Partnerstwa Wschodniego, wprowadzających demokratyczne zmiany ustrojowe? Na te i wiele innych pytań spróbujemy wspólnie odpowiedzieć podczas seminarium w Olsztynie" - zapowiadają organizatorzy.
Seminarium Regiony pogranicza Europy - różnorodność - rozwój odbędzie się w Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna, przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.Więcej informacji pod numerem tel. 89 523 72 93.